ضبط تصاویر بر روی دیسک توسط DSR-DU1

ضبط تصاویر بر روی دیسک توسط DSR-DU1

Sony DSR-DU1

این محصول شرکت سونی به نام DSR-DU1 از یک درایو دیسک سخت 2.5 اینچی با حجم حافظه 40 GB استفاده می نماید. این دیسک سخت جایگزین نوار نیست اما در چرخه محصولات DVCAM می تواند مکمل مناسبی برای آن باشد.

DU1 (6)

مزایای استفاده از DSR-DU1

1- حذف تلفات زمان ناشی از Capture، با دسترسی مستقیم به فایل (Direct File Access) در تدوین غیر خطی

پس از تصویر برداری میتوان DSR-DU1 را از دوربین جدا کرده و توسط کابل i-Link به یک سیستم غیر خطی متصل نموده و بدون صرف زمان Capture نرمال (X1) فایل را بطور مستقیم در اختیار تدوینگر قرار داد که این امر به شدت بار سیستم را برای جستجو و انتقال تصاویر به رایانه نسبت به سیستمهای خطی کاهش می دهد. بعلاوه اطلاعات تایم کد مربوط به شروع ضبط، پایان ضبط و نشانگر ها و شاخص های تولید شده در حین ضبط به همراه تصاویر به سیستم غیر خطی منتقل می شوند.

 DU1 (7)

2- تصویر برداری با ضبط همزمان بر روی نوار و دیسک سخت

DSR-DU1 امکان ضبط همزمان روی هر دو مدیا (نوار و دیسک) را دارد که برای مثال می توان دیسک را به تدوین غیر خطی برای استفاده و نوار را به آرشیو ارایه نمود یا حتی اگر نیاز به ذخیره سازی آرشیوی نباشد میتوان در هزینه ناشی از مصرف نوار صرفه جویی نموده و تنها تصاویر را روی دیسک ذخیره نمود. باید توجه کرد که در دوربینهای DV قادریم تا هم به صورت Duplicate از آن استفاده کنیم (یعنی با زدن دکمه Command دوربین هم روی نوار ضبط شود و هم روی هارد دیسک) و هم در مد استاندارد یعنی تنها روی هارد ضبط گردد. ولی در دوربین XDCAM تنها در مد Duplicate می توان از آن استفاده کرد.

از مزایای دیگر به عدم افت کیفیت ناشی از تکرار کپی و ضبط با اطمینان اشاره نمود.

DU1 (4)

3- سازگاری با دوربینهای DVCAM موجود

یکی از بزرگترین موانع برای تغییر مدیا از نوار به دیسک سرمایه گذاری کلان برای خرید دوربینهای جدید می باشد. DSR-DU1 می تواند با هر دو مدل دوربینهای DVCAM موجود ، چه مدلهای دوشی (shoulder-type) مثل DSR-570WSP و چه مدلهای دستی (hand-held) مثل DSR-PD150P و همچنین دوربینهای XDCAM کار کند. روی دوربینهای دوشی توسط یک واسط به نام CA-DU1 به سادگی و سرعت نصب شده (محل قرار گیری آن در پشت جاباطری می باشد) و باز می شود. بر روی دوربینهای دستی نیز به سادگی و تنها با اتصال یک کابل i-Link می توان DSR-DU1 را به دوربین متصل نمود.

 DU1 (2)4- ضبط 3 ساعت تصویر با فرمت DVCAM/DV

با استفاده از دیسک سخت با حجم 40 GB (که قابل افزایش نمی باشد)، DSR-DU1 می تواند ویدیو استریم DV یا DVCAM با نرخ بیت 25 Mb/s و سیگنال صدا را تا 3 ساعت بصورت فایل ذخیره نماید که این معادل حداکثر زمان ممکن برای ضبط روی نوار می باشد. وقتی DSR-DU1 با دوربینهای دستی استفاده می شود نسبت به نوار مینی DV زمان ضبط تا 3 برابر افزایش می یابد. با هر بار زدن کلید های Rec/Pause روی دوربین یا Stop و Start روی DSR-DU1 یک فایل جدید ساخته می شود.

 5- امکانات متنوع برای ضبط

DSR-DU1 دارای امکان Cache Recording یا ذخیره موقت می باشد که کمک می کند تا شما هنگام شروع ضبط هیچ تصویر حساسی را از دست ندهید، چرا که خروجی تصویر دوربین بطور مداوم تا حداکثر 8 ثانیه بر روی یک حافظه داخلی ذخیره می شود. از دیگر امکانات می توان به ضبط اطلاعات تصاویر (مثل تایم کد شروع ضبط، پایان ضبط و نشانگرها) و ضبط زمانبندی شده (Interval Recording) تصویر اشاره نمود که کاربردهای علمی (مانند مطالعه بر روی اکولوژی گیاهان یا حیوانات) فراوانی دارد.

 6- دسترسی سریع به اطلاعات ضبط شده

این دستگاه همچنین قادر است تا از طریق پورت DV و کابل i-link به کامپیوتر وصل شده و با استفاده از FAM Driver به صورت یک درایو شناخته شود. ارتباط تغذیه از طریق اتصال آداپتور تغذیه و یا باطری معمولی DVCAM می باشد.

با استفاده از کلیدهای مشابه VTR و فناوری دیسک سخت امکان مشاهده سریع و تصادفی تصاویر ضبط شده و جستجوی سریع روی تصاویر هر فایل میسر گردیده است.

7- تغذیه سیستمهای غیر خطی با پشتیبانی از دو پروتکل بر روی درگاه i-Link

DSR-DU1 از ترکیب دو نوع پروتکل AV/C و SBP2 یا FAM Driver روی درگاه i-Link پشتیبانی مینماید. این وسیله می تواند هم تغذیه تصویر را برای VTR و دوربینهای موجود با کپچر کردن بطور سنتی روی ویرایشگرهای غیر خطی با پروتکل AV/C انجام دهد و هم با پروتکل SBP2 بطور مستقیم به فایلها دسترسی پیدا کند .

بعلاوه بسته به محیط نرم افزار و سخت افزار PC ، سرعت انتقال اطلاعات تا دو برابر در حالت SBP2 می تواند افزایش پیدا کند.

 خصوصیات DSR-DU1

1- سه ساعت ضبط با فرمت DVCAM/DV

2- نصب آسان بر روی دوربینهای DVCAM/DV با مدلهای :

DSR-570WSP, 500WSP, 370P, 300AP, 250P, PD150P, PD100AP, PDX10P , DCR-VX2000

3- درگاه i-Link با پروتکلهای AV/C ,SBP2

4-همزمانی با عملکرد دوربین چنانکه با کلید Rec Start و Rec Stop دوربین DU1 نیز عمل می نماید و صدا و تصویر و تایم کد را بطور یکسان بااستفاده از (DUP mode: Dedicated User Port) روی دیسک و نوار ضبط می نماید در ضمن تصاویر ضبط شده هم بر روی LCD و هم چشمی (View Finder) قابل مشاهده است.

5- کلیدهای عملکرد مشابه با VTR

 DU1 (3)

-مکانیسم مقاومت در برابر ضربه با استفاده از طراحی یک حافظه موقت در دستگاه فراهم گردیده است که آنرا بادوام و مقاوم می سازد.

7- ضبط موقت روی حافظه داخلی برای جبران لحظات از دست رفته یا Cache Recording

8- Interval Recording یا Time-Lapse که با تنظیم DSR-DU1 برای سوئیچ بین حالتهای Record و Standby امکانپذیر می گردد.

9- ذخیره اطلاعات مربوط به ضبط

10- سازگاری با دو سیستم PAL و NTSC

11- طراحی کوچک و وزن کم (دستگاه تنها 500g وزن دارد)

12- قابل راه اندازی با باتریهای نوع PB-L برای مبدل CA-DU1 و باتری نوع L برای حالت معمولی

13- فرمت فایل DIF یا (DV Stream Recording) برای ذخیره بر روی هارد که بر اساس ساختار فایل MXF شکل گرفته است.

 مشخصات فیزیکی دستگاه

توان لازم : DC 8.4 v AC Adaptor ، DC 7.2v Battery

توان مصرفی : 5.6 w

وزن خالص : 500g

ابعاد : 101W X 44H X 142D

دمای محیط زمان کار : 0c تا 40c

دمای محیط زمان نگهداری : -20 c تا 60 c

رطوبت محیط زمان کار : کمتر از 85%

درگاههای ورودی و خروجی : DV IN/OUT i-Link یا IEEE1394 4-pin

 استفاده در سیستمهای غیر خطی

برحسب آزمایشات به عمل آمده وارد کردن فایل ها که با پسوند dvd. می باشند از طریق نرم افزار غیر خطی Avid liquid امکان پذیر می باشد ولی توسط Adobe primier cs3 امکان پذیر نیست. این نرم افزار قادر است تا فایلهای با پسوند dlx. را که برروی DSR-DU1 به همراه فایلهای با پسوند dvd. ضبط شده است بازنماید البته در واقع dlx. آدرس مربوط به فايلهاي dvd. مي باشد ولی با قرار دادن آن روی timeline نیاز به render شدن دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.