Home / اسلایدر / بررسی و آنالیز سیستم کنترل کیفیت باتون Baton QC Control review
بررسی و آنالیز سیستم کنترل کیفیت باتون Baton QC Control review

بررسی و آنالیز سیستم کنترل کیفیت باتون Baton QC Control review

گاهی از اوقات بعضی از مسائل به ظاهر ساده، راه حل های دشواری را طلب می کنند! یکی از این مسائل ساده که ما به تازگی با آن روبرو شدیم، این بود که چطور می توان تشخیص داد که صدای یک فایل ویدیویی واقعا وجود دارد یا اینکه تراک صدا فقط سکوت است؟ شاید ساده ترین پاسخی که برای این سوال وجود داشته باشد این است که باید فایل را پخش کرد و صدای آنرا گوش کرد. اما اگر ما در حال صحبت کردن در مورد 650 هزار آیتم ویدئویی باشیم باید چه کرد!

در این حالت باید به سراغ سیستم هایی رفت که بتوانند بصورت خودکار شرایط مورد نظر ما را بررسی کرده و به ما گزارش بدهند. تشخیص سکوت (silence)، یکی از قسمت های کنترل کیفیت (quality control) در چرخه اتوماسیون ویدیویی است، که برای آن محصولات و راهکارهای مختلفی وجود دارد. یکی از این راهکارها، محصول baton از شرکت Interra Systems است.

معرفی baton و روش کلی کار

باتون یا بتن (که در واقع همان باتوم در فارسی است!) راهکاری است که برای کنترل کیفیت در چرخه برودکست توسعه یافته است. در واقع این محصول هر فایل صوتی تصویری را با مجموعه استانداردهایی که توسط مدیر سیستم یا یک سازمان استاندارد بین المللی مشخص کرده است چک می کند، و مشخص می کند که آیا این فایل این استانداردها را رعایت می کند یا خیر؟

این محصول از سه قسمت اصلی، مدیر بررسی (verification manager)، سرورهای چک کننده (checker server) و سرور دیتابیس (DB server) تشکیل شده است.

روش کار باتون به این صورت است که مدیر سیستم مسیر فایلها و فولدرهایی که فایل های صدا و تصویر در آنها وجود دارند، و اینکه چه ارزیابی هایی باید روی آنها انجام شود روی سرور verification manager تعریف می کند. سپس سرور مدیریت این فایلها را روی یک یا چند سرور checker server توزیع می کند و این سرورها هر فایل را با معیارهایی که مشخص شده است تطبیق می دهند و در گزارش خروجی فایل مشخص می کنند که آیا فایل از نظر کیفی و کمی با شرایط خواسته شده تطابق دارد یا خیر، و اگر تطابق ندارد، ایرادات آن در کجاست.

نتیجه همه این عملیات نیز در دیتابیس سیستم ذخیره می شود. علاوه بر این می توان مشخص کرد که مثلا اگر فایل ایراد داشته باشد یک آلارم (که می تواند ایمیل یا فرم دیگری از اطلاع رسانی باشد) تولید شده و به واحد متصدی اطلاع دهد که کدام فایل ایراد داشته است و اینکه اشکال آن چه بوده است.

انواع تست ها

باتون قابلیت بررسی پارامترهای صدا و تصویری بسیار زیادی در فایل ها را دارد، که بعضی از اینها کیفی و بعضی از آنها کمی هستند. تعداد پارامترهایی که baton می تواند بررسی کند بسیار زیاد است و برای دیدن همه آنها باید به دیتاشیت سیستم مراجعه کرد، اما بررسی هایی که baton می تواند انجام دهد به پنج دسته کلی زیر تقسیم می شوند:

بررسی قالب فایل Container Checks

این دسته شامل موارد مرتبط به فرمت قالب یا فایل نگهداری اطلاعات (مثل mxf / mov / avi) می شود. این می تواند مواردی مثل مغایرت در طول صدا و تصویر در یک فایل، وجود یا عدم وجود اطلاعات کمکی مثل Teletext و Subtitle، اندازه فایل و مثل این باشد.

بررسی سازگاری با استاندارد Compliance Checks

این دسته شامل چک کردن فایل با یک مجموعه استاندارد، مثل Digital Cinema یا ARD_ZDF_HDF می باشد.

بررسی کیفیت ویدیو Video Checks

این دسته شامل پارامترهای کیفی و کمی تصویرمثل بلوکه بلوکه شدن تصویر، یا پرش تصویر، بیت ریت و رزولوشن آن، وجود کالربار یا فریم سیاه در تصویر و مثل این می باشد.

بررسی کیفیت صدا Audio Checks

این دسته شامل پارامترهای کیفی و کمی صدا، مثل وجود سکوت در صدا، وجود صدای تق تق یا نویز زمینه در صدا، اکو در صدا، مقدار loudness و مثل این می باشد.

بررسی دیتا Data Checks

این دسته شامل بررسی محتوای تله تکست یا زیرنویس از لحاظ وجود کلمات نامناسب و مثل این می باشد.

علاوه بر این باتون می تواند مجموعه بسیار بزرگی از Container / Video Codec / Audio Codec و فرمت های ABR (مثل MPEG-DASH و HLS) را تشخیص بدهد، و در مورد هر کدام از اینها یکسری پارامتر که خاص هر کدام است (مثلا پارامترهای خاص کدک MPEG-II یا استریم MPEG-TS ) را هم بررسی کند.

مفهوم Test Plan و Profile

هر مجموعه از تست هایی که در بالا نام برده شد، در یک Test Plan گردهم جمع آورده می شوند.

هر پلان تست می تواند از پلان های تست تعریف شده در سیستم (مثلا سازگاری با IMX 50 in MXF – 25  FPS) باشد که در حدود 94 تست پلان از قبل آماده شده در سیستم وجود دارد.

علاوه بر این کاربر می تواند یک تست پلان خاص خود را درست کند. مثلا ما برای کارخودمان یک تست پلان که انواع فرمت های container و انواع کدک صدا و تصویر را شامل می شد، ولی از مجموعه تست ها فقط وجود Silence یا سکوت در صدا را چک می کرد درست کردیم.

یک راه دیگر ساخت Test Plan، استفاده از یک ویدئوی Profile شده است. فرض کنید شما در چرخه کاری خود فرمت ویدئویی دارید که بصورت سنتی از آن استفاده می کرده اید و در تست پلان های سیستم وجود ندارد. به عنوان مثال ما از ویدئوی DV ماتروکس در فرمت فایل AVI ماتروکس بصورت سنتی استفاده می کردیم. برای اینکار اول یک فایل که از سلامت آن مطمئن هستیم به سیستم می دهیم تا آنرا پروفایل کند و مشخصات آن مثل رزولوشن، بیت ریت، نوع کدک و بقیه را استخراج کند. سپس از این اطلاعات پروفایل شده استفاده می کنیم تا یک تست پلان جدید درست کنیم تا فایل هایی که می خواهیم با آن چک کند.

تهیه سیستم دمو و مکانیزم قیمت گذاری

شرکت اینترا سیستمز یک شرکت آمریکایی است، پس با توجه به تحریمها امکان خرید مستقیم وجود ندارد. لذا مجبور به استفاده از لیسانس دمو هستیم.

شرکت اینترا سیستمز معمولا لیسانس یک ماهه برای چهار core یا هسته cpu برای دمو صادر می کند و این لیسانس دمو محدودیت های دیگری، مثلا اینکه هر بار بیش از 10 هزار task همزمان نمی توان روی آن تعریف کرد هم دارد، اما به هر حال به ما امکان تست کامل سیستم را می دهد.

نکته دیگری که اینجا باید به آن اشاره کرد قیمت سیستم baton است. در آخرین پیشفاکتوری که سه سال پیش از این شرکت گرفته شده است، قیمت سیستم پایه 21 هزار دلار برای 4 هسته، و 10 هزار دلار برای 4 هسته اضافی و 2 هزار دلار برای api استفاده از سیستم بود. تعداد هسته ها مشخص می کند که همزمان چند فایل با هم می توانند آنالیز شوند. به عبارت دیگر، اگر سیستم پایه که فقط 4 هسته پشتیبانی می کند روی یک سیستم با 32 هسته هم سوار شود، باز هم سیستم بیشتر از 4 فایل را نمی تواند همزمان آنالیز کند، و این در جایی که تعداد فایل ها بسیار زیاد یا زمان فایلها طولانی است مشکل خواهد شد.

علاوه بر این هزینه پشتیبانی سالانه و تمدید قرارداد این سیستم 15 درصد قیمت کل اجزای خریداری شده در سال است.

نتایج تست سیستم

همانطور که در مقدمه گفته شد، یک دلیل بررسی سیستم baton این بود که در تعدادی از آیتم های آرشیو شبیه سازی شده، با فرض اینکه صدای اصلی ویدیو روی کانال دوم بوده باشد و در تبدیل فقط کانال یک ترانسکد شده باشد، بدون صدا هستند.

در نتیجه ما تعداد نامشخصی آیتم در چند هزار آیتم داشتیم که صدا نداشتند، و باید آنها را پیدا می کردیم تا مجدد ترانسکد کنیم.

ما سیستم دمو را روی یک VM با هشت هسته و 16 گیگابایت رم و یک دیسک سیستم 500 گیگابایتی اجرا کردیم و لیسانس باتون را در آن وارد کردیم. سپس فولدر آرشیو شبیه سازی شده را که در آن فایل های ویدیویی تبدیل شده که دچار مشکل بالا بود به سیستم اضافه کردیم. از آنجا که سیستم دمو محدودیت اضافه کردن 10 هزار task همزمان داشت، ما مجبور شدیم در چند مرحله در حدود 7 هزار آیتم را به سیستم برای آنالیز بدهیم. علاوه بر این ما یک تست پلان تعریف کردیم که در آن فقط silence یا سکوت در صدا را بررسی کند، تا سرعت چک آیتم ها تا حد ممکن بالا برود.

در این حالت سیستم از 7 هزار آیتم داده شده، در حدود 3 هزار آیتم را مشکل دار شناسایی کرد. البته باید توجه داشت که تمامی این سه هزار آیتم کل صدای آنها سکوت نبود، بلکه baton اگر در آیتمی بخش هایی از صدا هم سکوت بود آنرا هم شناسایی کرده بود، که برای حل این مشکل باید در گزارش خروجی آیتم هایی که طول سکوت آنها نزدیک به طول خود آیتم است شناسایی کرد (گزارش خروجی را می توان بصورت فایل excel هم گرفت)

نکته جالب دیگری که در تست اول ما مشخص شد این بود که سیستم صدای تمام آیتم های ما را بدون استثنا ایراد می گرفت. با بررسی مشخص شد که مقدار loudness همه آیتم های شبیه سازی شده زیر مقدار استاندارد است، و بنابراین ما مجبور شدیم این تست را کلا حذف کنیم! اما همین قضیه به ما نشان داد که اگر سیستم مشابهی در زمان تبدیل و کپچر آیتم های آرشیوی از نوار به دیجیتال وجود داشت، تا چه اندازه می توانست خطاهایی که از چشم کاربر بی تجربه دور می ماند، شناسایی کند.

کاربردها

شاید با توضیحاتی که تا کنون داده شد، کاربردهای زیادی به ذهن شما رسیده باشد. چنین سیستمی می تواند در بخش های مختلفی مفید باشد مثل:

  • تبدیل منابع آرشیو: وجود سیستمی که بصورت خودکار آیتم هایی که از آنالوگ (مثل بتاکم / یوماتیک) به دیجیتال تبدیل شده اند بررسی کند،‌ بسیار ارزشمند است. این سیستم می تواند بصورت یک هشدار زودهنگام، اگر در دستگاه پلیر آنالوگ، یا سایر بخش ها اشکال فنی که روی کیفیت تصویر تبدیل شده تاثیر می گذارد عمل کند.
  • کنترل کیفیت تصاویر قبل از پخش: این سیستم می تواند به کاربر در مورد آیتم های مشکل دار، قبل از ارسال آنها روی پلی اوت هشدار دهد.
  • کنترل کیفیت منابع ورودی: از آنجا که در بخش های مختلف آماده سازی یا پروداکشن ممکن است متریال از منابع متفاوتی به دست ما رسیده باشد، این سیستم می تواند تصاویر ورودی را از نظر کیفیت چک کرده، و یک گزارش اولیه در مورد آنها آماده کند. .
  • دسته بندی خودکار منابع: یک کاربرد دیگر این سیستم می تواند در دسته بندی خودکار منابع، مثلا مشخص کردن آیتم های آرشیوی که 3:4 یا 16:9 هستند باشد.
  • پخش فضای مجازی: یک کاربرد مهم این سیستم می تواند در پخش روی فضای مجازی باشد. از آنجا که در ساختار شبکه OTT اپراتورهای مختلفی فعالیت می کنند که قرار است بخشی از محتوا را خودشان تولید کنند، این سیستم می تواند محتوای تولیدی را با پروفایلی که به عنوان استاندارد در نظر می گیرد چک کند و در مورد آن گزارش بدهد. امری که از تعداد زیادی از پروفایل های جاری baton که سازگاری فایل با NetFlix را چک می کنند به خوبی مشخص است.

 

با سپاس از دوست و همکار گرامی: علی حاج محمد حسینی

Comments are closed.