Home / اسلایدر / اسپیکر لیزری
اسپیکر لیزری

اسپیکر لیزری

اسپیکر پارامتریک چیست ؟

تجربه ی سیستم های اسپیکر پارامتریک و هدایتی (تک جهته) به اوایل سال 1960 میلادی بر می گردد. طول موج صدای Ultrasonic بسیار کمتر از صدای قابل شنیدن توسط بلندگو های مرسوم است.
اکثر بلندگوها به منظور پرتاب صدا تا آنجا که ممکن است، طراحی شده اند. اسپیکر های پارامتریک بیشتر شبیه به یک پرتو لیزری متمرکز شده با شدت بالا (چگالی بالا) به یک منطقه ی نسبتا کوچک طراحی شده اند. ازاین جهت به آنها اسپیکر های لیزری نیز اطلاق شده است.

در نتیجه در صورتی که دو نفر در فاصله چند فوت از یکدیگر قرار گرفته باشند فقط یکی از آنها دریافت کننده (شنونده) امواج صوتی نشات گرفته از منبع صوتی پارامتریک خواهد بود.

signaldirection (1)

کاربردهای اسپیکرهای پارامتریک
اسپیکر پارامتریک نه تنها یک نمایش بزرگ از انتشار صوت از طریق هواست، بلکه امکان ارائه ی کاربریهای مفیدی را نیز دارد. برخی از کاربردهای این فن آوری شگفت انگیز در زیر آورده شده است :

 


رسانه های صوتی تصویری
شایعاتی بر روی وب وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از نامزد های انتخابات سیاسی در برنامه های زنده تلویزیونی استفاده می کنند و به این صورت دیگر نیازی به هدفون برای آنان وجود ندارد و با چرخاندن TelePrompTer(اسباب مخصوص چرخاندن خطوط نوشته در جلو گوینده تلویزیون) به سوی آنان پیام مورد نظر ارسال می شود .البته این مورد در حالی است که تایید نشده، اما فرصت جالبی است که به وجود آمده است.

4711_6100541358

 

 

 

 

 

 

بهداشت صوتی عمومی
در مکان هایی که تعداد زیادی از افراد وجود دارند مانند متروها، فرودگاه ها، فروشگاه ها و دیگر اماکن عمومی ، ممکن است در قسمت پایین پله برقی، درب ورودی و … منطقه ی کوچکی نیاز به شنیدن یک پیام داشته باشد، در این صورت اسپیکر های لیزری انتخاب مناسبی خواهد بود. به این دلیل که انتشار پیام انجام شده، شنونده ی خاص ، پیام را شنیده و دریافت کرده ، بدون ایجاد آلودگی صوتی و ایجاد مزاحمت برای عموم .

ویدئوی زیر را با هم می بینیم :

 

تبلیغات تجاری

talking-mona-lisa

در حال حاضراسپیکرهای پارامتریک در تبلیغات تجاری و موزه ها استفاده می شود. تنها فرد ایستاده در زیر یک بیلبورد تبلیغاتی قادر به شنیدن پیام ضبط شده صفحه ی ویدئویی خواهد بود .مزیت این اسپیکرها شامل دو بخش است :
– امواج مافوق صوت، که روی توجه شنونده تمرکز خواهد داشت و تکرار خواهد شد توسط دیگران شنیده نمی شود .
– پیام برای کاربران و کارمندان فروشگاه یا کارمندان موزه که به طور دائمی در آن مکان حضور دارند، تکرار نخواهد شد
و در نتیجه با استفاده از این فن آوری پارامتری اذیت نمی شوند .

سیستم های امنیتی / هشدار

از اسپیکرهای پارا متریک با صدای دسیبل بالا برای جلو گیری از سرقت و دیگر فعالیت های جنایی استفاده شده است.

army-lrad-speaker

و آیا شما تمایل دارید بی نیاز از هدفون به موسیقی و یا هر محتوای صوتی دیگر گوش دهید بدون ایجاد اختلال حواس همکارانتان و بدون مزاحمت برای آرامش همسرتان ؟

hone-speaker 1
و درسیستم های صوتی و تصویری بیمارستان نیز بکار گرفته می شود و در سیستم های صوتی ارتش نیروی دریایی و پلیس نیز بکار گرفته شده است

lrad-speaker-us-navy

پیشنهاد می کنیم ویدئو ی زیر را ببینید :

One comment

  1. باسلام مطلب فوق عالي بود.ممنون

Leave a Reply

Your email address will not be published.