Home / رایانه و IT / اصطلاحات و تجهیزات کاربران خانگی / مروری بر پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر
مروری بر پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر

مروری بر پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر

مرور بر پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر از دو جهت اسمبل کردن یک سیستم و نیز عیب یابی یک سیستم قابل توجه به نظر می رسد. به همین سبب این مقاله ارائه شده است :

Serial Port : ارتباط و انتقال داده به صورت سریال ( انتقال بیت ها پشت سر هم در یک کانال ) است. برای مودم های خارجی کاربرد دارد و نیز برای موس های قدیمی نیز کاربرد داشته است. دارای دو ورژن 9 پین و 25 پین می باشد.

Parallel port : ارتباط و انتقال داده به صورت موازی( انتقال بیت ها بطور همزمان و در چند کانال ) است. برای اسکنر ها و پرینتر ها استفاده می شود .گاهی از آن ها به عنواان printer port  نیز یاد شده است.

PS2/2 Port : برای موس و کیبورد استفاده می شود.

Games Port : برای ارتباط دستگاه ها و دسته های بازی ( این پورت ها دیگر استفاده نمی شود) امروزه معمولا این پورت ها با USB Port جایگزین شده اند.

1-1

Ethernet/RJ45 Port : یا( 8p8c(8 Position 8 Contact  است که برای ار تباطات شبکه استفاده می شود و برای ارتباط از کابل های جفت پیچیده شده استفاده می کند . اطلاعات را با سرعت  10Mb/s تا 1000Mb/s بسته به پهنای باند انتقال می دهد.

Modem/RJ11 Port : برای ارتباط با خطوط تلفن استفاده می شود .

2-2

VGA Port : برای ارتباط به صفحه نمایش کامپیوتر.به ویژه مانیتور های CRT که از رزولوشن کمتری بر خوردار بودند.
Separate Video or S-Video : تصویر را در دو سیگنال انتقال می دهد: روشنایی و مشخصه های رنگی. این پورت 15 حفره دارد و برای ورودی و خروجی ویدئو کاربرد دارد.

3-3
HDMI Port: یا High Definition Multi Media است. این اطلاعات دیجیتال به صورت غیر فشرده شده انتقال پیدا می کند و از کیفیت و رزولوشن بالا بر خوردار است که بیشتر برای ارتباط با تلویزیون LCD و دستگاه ها ی مجهز به HDMI استفاده دارد.

DVI Port :یا Digital Video Interface است . این پورت برای وصل شدن به مانیتور های LCD و پرژکتور ها کاربرد دارد و تصویر نیز با کیفیت و رزولوشن بالا انتقال پیدا می کند. ( جایگزینی برای پورت VGA میباشد). Micro-DVI و Mini-DVI  نیز کوچک شده ی DVI است که در دستگاه هایی نظیر  Macbook و دوربین ها کاربرد دارد .

4-4

Audio Mini-Jacks : سوکت انتقال صدا به صورت استریو
Microphone Port : اتصال به میکروفن
Sterero Line-in Port : ورودی صدا (ورودی صدا از دستگاه خارجی)
Sterero Line-out Port :خروجی صدا برای اتصال به بلندگو ( Speaker )

4-5

Firewire Port: یا 1394 IEEE یک پورت همانند USB است که ساخت شرکت APPle است و در سرعت ها مختلف 400Mb/s و 800Mb/s می باشد و یک ارتباط سریال در دونوع یک طرفه و دو طرفه (ارسال –دریافت )فراهم است که بیشتر در ارتباط با دوربین ها، شبکه و انتقال ویدئو استفاده می شود.

5-1

USB Port : که مخفف Universal Serial Bus است .محصول سال 1997 است. این پورت اطلاعات را به صورت سریال و با سرعت های بالا انتقال می دهد. اتصال دستگاه های جانبی مانند پرینتر ، مودم ، ماوس و وبکم و … به این پورت به سادگی فراهم آمده است و بر خلاف پورت های سری و موازی موجود، نیاز به تنظیمات IRQ یا تنظیمات شماره پورت I/O ندارد و همچنین برای راه اندازی به هیچ نرم افزاری نیاز ندارد . پورت USB از منبع ولتاژ 5 ولتی استفاده می کند و به این ترتیب بسیاری از دستگاه ها نیازی به منبه تغذیه جداگانه ندارند .USB استاندارد به کمک USB HUB قادر به پشتیبانی از 127 دستگاه است . هر کامپیوتر باید حداقل دو عدد USB Port داشته باشد.

6-1

IDE Port : که مخفف Integrated Drive Electronics می باشد و اطلاعات به طور موازی با دستگاه ارسال و دریافت می شود . همان گونه که آگاه هستید رابط IDE گاهی با عنوان ATA شناخته می شود که مخخف AT Attachment است. این تکنولوژی از سال 1990 به عنوان استاندارد کامپیوتر های شخصی (PC) برای هارد دیسک ها بوده است. هارد دیسک ها IDE از کابل های ریبون پهنی استفاده می کند که این کابل ها نسبت به سرعتی که باید حمل کنند از نظر تعداد و سطح مقطع سیم ها  متفاوت هستند.( بطور مثال 40 سیم یا 80 سیم )

SATA Port : مخفف Serial Advanced Tchnology Attachment است. تکنولوژی هارد دیسک های SATA بر اساس پردازش اطلاعات سریال است. به این مفهوم که انتقال داد از هارد دیسک به باس دیتا و درجهت عکس به طور منظم و در دوره های زمانی مشخص انجام می گیرد و SATA Port فقط از 8 رشته سیم استفاده کرده است و به همین جهت استفاده از آن راحت تر و نصب آن آسان تر است. سرعت انتقال داده در  SATA Port از نسل اول تا سوم به ترتیب Gbit/s 1.5و Gbit/s 3 و Gbit/s 6است.

eSATA : همانSATA است با این تفاوت که برای اتصال دستگاه های خرجی درست شده اند (e=external). که می تواند جایگزین مناسبی برای USB 2.0 باشد. از موارد کاربرد آن می توان به هارد دیسک های اکسترنال، SSD ها، و درایور های نوری مانند DVD-ROM ها اشاره کرد.

7-1
Molex connector : کانکتوری برای تغذیه برق دستگاه هایی که با پورت IDE و SCSI کار می کنند و نیز استفاده های دیگری در قسمت های تغذیه دسنگاه ها دارد واین کانکتور ها شامل 4 سیم است (5ولت و 12 ولت )

SATA connector : کانکتوری برای تغذیه برق دستگاهه هایی که با SATA Port کار می کنند .این کانکتور 15 پین و دارای ولتاژهای (3و3 ولت ،5 ولت و 12 ولت می باشد.

Berg connector : همان Molex connector است در سایز کوچکتر که برای درایور Floppy طراحی شده است.

AT , ATX connector : مخفف Advanced Tchnology Extended است .این استاندارد صنعتی مشخص می کند منبع تغذیه دارای ویژگی های فیزیکی به منظور تطابق استفاده در یک case استانداردAT یا ATX است و همچنین دارای ویژگی های الکتریکی لازم برای کار و استفاده توسط یک برد اصلی AT یا ATX است . کاربرد آن در انتقال ولتاژهای مختلف و مورد نیاز از منبع تغذیه به برد اصلی کامپیوتر ( Motherboard ) می باشد .

7-2

IEC(c13,c14) connector : که مخفف International Electrotechnical Commission می باشد .کانکتوری که برق 220 ولت یا 110 ولت (حداکثر 10 آمپر) را به منبع تغذیه کیمپیوتر و دستگاه UPS انتقال می دهد .

8-1

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.