Home / اخبار / روز رادیو بر اهالی رسانه گرامی باد
روز رادیو بر اهالی رسانه گرامی باد

روز رادیو بر اهالی رسانه گرامی باد

“اینجا تهران است، رادیو ایران”
این اولین جمله ای بود که از رادیو در ایران به گوش رسید. صدایی که ساعت 4 بعداظهر روز 4 اردیبهشت سال 1319 به گوش رسید.راديو در ايران ساعت 3 بعد از ظهر روز 4 ارديبهشت سال 1319 راه اندازي شد و پس از پايان جنگ، به تدريج امكان تجهيز راديو و خريد و دريافت وسايل فراهم شد و سرانجام سال 1327 نخستين استوديوي راديويي يا اداره انتشارات و تبليغات واقع در ميدان ارگ ساخته شد. در سال 1330 استوديوي ديگري نيز ساخته شد ولي فعالیت آن پخش اخبار و برخي از برنامه ها به اين استوديو منتقل شد.
بعد از روي كار آمدن دولت مصدق و كودتاي 28 مرداد، راديو دچار تحولات اساسي شد و از محوريت پخش موسيقي به پخش اخبار و اطلاع رساني روي آورد. در نهايت نيز در سال 1336 ايستگاه راديويي راديو ايران با 100 كيلو وات قدرت افتتاح شد و فرستنده قديمي راديو تهران نام گرفت.گسترش شبكه راديويي كشور از سال 1348 تا 1350 بر عهده وزارت پست و تلگراف و تلفن بود و در سال 1350، پس از ادغام راديو و تلويزيون، اين مهم در شمار مسئوليتهاي سازمان راديو و تلويزيون ملي ايران درآمد.
اولين ها در راديوي ايران
اولين گوينده راديو در ايران قدسي رهبري بود كه در روز افتتاح راديو گويندگي مراسم افتتاحيه را برعهده داشت. شايد خيليها ندانند كه رضا سجادي متولد 1299 فرزند حجت الاسلام حاج سيدمصطفي سرابي واعظ و ناطق زبردست از سال 1319 به عنوان گوينده در راديو استخدام شد و قسمتي از برنامه هاي راديو توسط او اجرا ميشد. او نيز يكي از قديميترين گويندگان راديو است.
راديو قديمي هاي ديگري هم دارد كه حالا ديگر نام و نشاني از آنها در دسترس نيست و اگر روزي براي دريافت امواج راديو بايد پيچ آن را ميچرخانيديم و گوش به آن ميچسبانديم تا به صداي شفافي از گوينده برسيم، امروز اين امواج حتي در ميان خطوط تلفن نيز موج ميزنند و به خود نام راديو اينترنتي را داده اند. راديويي كه در هر كجاي دنيا كه باشي، امواج را با بهترين كيفيت به گوش تو ميرسانند و در اين ميان براي شنيده شدن با يكديگر رقابت نيز ميكنند.
NRD4

به همین مناسبت است که چهارم ارديبهشت را روز تولد راديو در ايران می دانند. فراگیرترین رسانه الکترونیکی جهان که بیشترین تعداد مخاطب را به خود اختصاص داده و به جرات می توان گفت که علاوه بر ایفای رسالت اطلاع رسانی، یقیناً تاثیرگذارترین رسانه در افکار عمومی نیز محسوب می گردد.

از این لحاظ می توان گفت که رسانه رادیو، منحصر به فردترین رسانه ای است که آسان ترین دسترسی را برای همه اقشار جامعه فراهم آورده و سریع ترین عملیات انتقال مطالب و مفاهیم را نیز محقق می کند.

رادیو فراتر از زمان و مکان در متن زندگی همه مردم جریان دارد و حیات خبری و اجتماعی جامعه در گرو نقش آفرینی های رادیو شکل می گیرد و بهیچوجه نمی توان رادیو را از اقلام ضروری زندگی نسل های گذشته تا امروز و تا آینده حذف کرد.

رابطه عاطفی مردم با رادیو به اندازه ای فراگیر و تمام شمول است که گاهی خواب و بیداری آنان به رادیو اتصال می یابد و می توان گفت که رادیو مونس تنهایی افراد در غالب ساعات شبانه روز شده و شنونده، در متن مطالب مسموع از رادیو زندگی می کنند و اصطلاحاً ایستگاه دریافت های ذهنی آنها روی مراکز فرستنده رادیویی تنظیم شده و شخصیت رادیدیی پیدا کرده اند.

نمی توان انکار کرد که هرگز تلویزیون نتوانست با همه هزینه هایی که می کند و با تمامی جذابیتهایی که دارد، تا جائیکه حتی در حد جعبه جادویی نیز تعبیر شده است، جای رادیو را گرفته و یا از مخاطبان روزافزونش بکاهد.

جالب است گفته شود که رادیو یکی از کم هزینه ترین رسانه ها در حوزه رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری است و این در حالیست که بیشترین سرمایه گذاری اطلاعاتی و خبری از طریق رادیو در مخاطبان انجام می پذیرد.

یکی از مهم ترین نکاتی که ذهن ها را بخود جلب می کند و در نظرسنجی ها حرف اول را می زند، قدرت برنامه های رادیویی در جلب رضایت مردم و اصرار آنها بر استمرار برنامه های موفق رادیویی است که به جرات می توان گفت که مردم بهیچوجه از استمرار و حتی تکرار برنامه های رادیویی اظهار خستگی و دلسردی نمی کنند.

علیرغم همه تبلیغات، با صراحت می توان مدعی بود که جاذبه بسیاری از برنامه ها از جمله سرودها و طنزها و قصه ها و غیره، به مراتب از مشاهده تلویزیونی بیشتر است و باورپذیری و همزادپنداری مخاطب با رادیو قابل مقایسه با همراهی تلویزیونی نیست.

NRD1

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان، مازیار ناظمی، که خود از گویندگان صداو سیما بوده در پیام خود رادیو را رسانه بیداری و آگاهی در جبهه فرهنگی توصیف کرد و گفت:

“صدا، بستر حیات کلمه است. رادیو فقط یک جعبه کوچک نیست، بلکه جبهه فرهنگی است. امروز، رادیو، رسالت ابلاغ کلمه در محمل صدا را بر دوش دارد؛

جعبه ای کوچک، با محتوایی بی کران؛

رادیو، یک جعبه ساکن نیست؛ یک جبهه پر از حرکت است. آنان که این جعبه را به جبهه فرهنگ سازی تبدیل می کنند، سربازان تعقل و شعورند.”

NRD3

بدین مناسبت، اهالي اين رسانه قديمي در اين روز عاشقانه گردهم مي آيند و به مرور خاطرات خود مي پردازند. برنامه «كوچه راديو» كه كاري از گروه جامعه راديو ايران است، امروز با حضور هنرمنداني چون منوچهر والي زاده، داريوش فرضيايي و تني چند از خبرنگاران این حوزه، هفتاد و چهارمين سالگرد راديو را جشن مي گيرد.

اين برنامه كه از بخش ها و آيتم هاي متنوعي تشكيل شده است مي كوشد فضاي شاد و پر احساسي را براي مخاطبان ايجاد كند. محمد بخشايش تهيه كننده، فرزانه ناظري گوينده، سميه رنجكش گزارشگر و الهه دهقان هماهنگي برنامه را بر عهده دارد.

علاقمندان مي توانند روز پنج شنبه چهارم ارديبهشت ساعت 15:30 اين برنامه را از راديو ايران بر روي موج FM 90 MHz و AM900 kHz دريافت نمايند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.