Home / رایانه و IT / اصطلاحات و تجهیزات کاربران خانگی / آیا برای کودک‌مان گوشی هوشمند بخریم؟
آیا برای کودک‌مان گوشی هوشمند بخریم؟

آیا برای کودک‌مان گوشی هوشمند بخریم؟

تا پیش از ورود گوشی‌های هوشمند به بازار، خانواده‌ها نظارت خود را بیشتر به رایانه و استفاده کودکان از بازی‌‌های کامپیوتری معطوف می‌کردند، اما با پا به عرصه گذاشتن گوشی‌های هوشمند، نگرانی‌ها بیشتر شده است.

خانواده‌ها از یک سو نگران آسیب‌های احتمالی ناشی از استفاده از تلفن همراه توسط کودک خود هستند و از سوی دیگر به دلیل نیاز به اطلاع از وضعیت کودک خود، ناچار به خرید تلفن همراه برای فرزندانشان هستند. از سویی ممکن است خرید تلفن هوشمند برای کودک خود را به صلاح سلامت جسمی و روانی او ندانند و از سویی خانواده‌های بسیاری هستند که استفاده کودکان از گوشی‌های ساده و قدیمی را در شان اجتماعی خود نمی‌دانند و نگران بدگویی دیگران هستند.

با ورود گوشی‌های هوشمند به بازار، نگرانی از آسیب‌های تلفن همراه افزایش یافته است. تا پیش از ورود گوشی‌های هوشمند به بازار، خانواده‌ها نظارت خود را بیشتر به رایانه و استفاده کودکان از بازی‌‌های کامپیوتری معطوف می‌کردند، اما با پا به عرصه گذاشتن گوشی‌های هوشمند، نگرانی عمیقی از استفاده کودکان از گوشی‌های هوشمند شکل گرفته است. مطالعه‌ای که توسط AT&T انجام گرفته نشان می‌دهد که به طور میانگین، کودکان نخستین تلفن همراه خود را در ۱۲ سالگی دریافت می‌کنند.

گوشی‌های هوشمند به چند دلیل می‌توانند برای کودکان و خردسالان آسیب‌زا باشند. این گوشی‌ها همیشه در کنار کودک هستند و حتی در مسافرت و مهمانی‌ها نیز از او دور نمی‌شود. سخت بودن نظارت والدین بر گوشی‌های هوشمند نیز از مشکلات دیگری است که والدین با آن روبرو هستند. امکان استفاده بیش از حد از اپلیکیشن‌های بازی‌ پیش از خواب و یا فرو رفتن در دریای ویدئوهای یوتیوب نیز می‌تواند سلامت کودک را به خطر بیندازد و در نهایت بر اثر سرگرم‌شدن کودک با گوشی‌های هوشمند، از میزان فعالیت بدنی و تحرک او کاسته خواهد شد.

Porsche Carrera که یکی از صاحب‌نظران در این زمینه است، می‌گوید: «به باور من والدین پیش از آن‌که از جوانب گوناگون فناوری آگاه باشند، فناوری را در اختیار کودکان خود قرار می‌دهند.»

SPhCh (2)

Dan Tynan مقاله‌نویس حوزه فناوری در مقاله خود به چندین راهکار در این زمینه اشاره می‌کند. راهکار نخست این است که ویژگی‌هایی از گوشی هوشمند که مایل نیستیم کودک از آن‌ها استفاده کند را غیر فعال کنیم. مثلاً اگر کودک زمان زیادی را صرف تماشای ویدئوهای یوتیوب می‌کند، می‌توان اپلیکیشن یوتیوب را از گوشی او حذف کرد.

راهکار دوم استفاده از ساعت – گوشی Filip برای کودکان است. فیلیپ یک ساعت مچی محکم ویژه کودکان 4-8 سال است که چند قابلیت کاربردی گوشی‌های هوشمند را دارد. به کمک این ساعت مچی که در رنگ‌های متنوع و کودک‌پسند عرضه شده، والدین می‌توان به طور پیوسته از موقعیت مکانی کودک خود آگاه شوند؛ با کودک خود تماس بگیرند و برای او پیامک بفرستند. علاوه بر این، والدین می‌توانند یک محدوده جغرافیایی را تعیین کنند که در صورتی که کودک از این محدوده خارج شد، از طریق اپلیکیشنی که والدین روی گوشی خود نصب می‌کنند، به والدین اطلاع داده شود.

این ساعت مچی که به صورت ساده طراحی شده، فقط پنج شماره تماس را می‌تواند ذخیره کند. در صورتی که کودک دکمه قرمز رنگ را به مدت سه ثانیه بفشارد، با والدین او تماس گرفته خواهد شد و در صورت پاسخ‌گو نبودن پنج شماره، به طور اتوماتیک با پلیس تماس گرفته خواهد شد. برخی خانواده‌ها از تاثیر منفی امواج این ساعت بر کودک خود نگران هستند اما بر اساس گزارش بنیاد ملی سرطان آمریکا، هیچ شواهدی مبنی بر افزایش خطر سرطان با استفاده از تلفن همراه وجود ندارد.

در راهکار سوم او به دیدگاه Jo Langford که پزشک است اشاره می‌کند. Langford می‌گوید: «شما نباید یک تلفن همراه برای کودک خود بخرید. شما باید دو گوشی همراه برای کودکتان بخرید؛ یک گوشی هوشمند ارزان‌قیمت و یکی گوشی ساده. شما باید با کودک خود پیمان ببندید که در صورتی که به قوانینی که شما برای استفاده او وضع می‌کنید، وفادار بماند، حق استفاده از گوشی هوشمند را دارد. اگر او از قوانین شما سرپیچی کرد، برای مدت کوتاهی گوشی هوشمند را از او بگیرید و گوشی ساده را در اختیار او بگذارید.» Langford در این زمینه در سایت شخصی خود راهنمایی‌های متعددی را با جزئیات به والدین پیشنهاد می‌دهد.

SPhCh (1)

به طور کلی به نظر نمی‌رسد که عدم دسترسی کودکان به گوشی‌های هوشمند راهکار مناسبی باشد؛ چرا که بالاخره این کودکان روزی بزرگ خواهند شد و باید از حالا شیوه و فرهنگ استفاده از گوشی‌های هوشمند را بیاموزند. شاید به دلیل ضعیف بودن شبکه اینترنت و… استفاده از ساعت فیلیپ در ایران چندان کاربردی نباشد. علاوه بر مشکلات اینترنت و… در استفاده از ساعت فیلیپ، این ساعت بیشتر ابزاری برای کنترل و نظارت بر کودکان است و به نظر نمی‌رسد جذابیتی برای کودک داشته باشد. با ساعت فیلیپ، آتشِ عطش استفاده از اینترنت و بازی‌های گوشی هوشمند در کودک خاموش نخواهد شد و ممکن است این آتش خود را در نوجوانی نشان دهد.

 به نظر می‌رسد که روش سوم در جامعه ما کاربردی‌تر باشد و کودک بتواند زیر نظر والدین از لذت داشتن گوشی هوشمند بهره ببرد و به قوانین استفاده از گوشی هوشمند احترام بگذارد و فرهنگ و شیوه استفاده از آن را بیاموزد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.