Home / اسلایدر / عیب یابی منبع تغذیه کامپیوتر توسط دستگاه Power Supply Tester
عیب یابی منبع تغذیه کامپیوتر توسط دستگاه Power Supply Tester

عیب یابی منبع تغذیه کامپیوتر توسط دستگاه Power Supply Tester

در طول مدتی که مجله فناوری دیجیتال برودکست فعالیت می کند پیامهای بسیاری در خصوص مشکلات ریست شدن خود به خود رایانه، سوختن بدون دلیل بعضی قطعات و عدم بازدهی مناسب سیستم داشتیم که بخشی از این مشکلات به نرسیدن برق کافی یا زیاد رسیدن برق مربوط می شود. بدین جهت خانم مغاری مقاله ای در خصوص بررسی سلامت تغذیه رایانه شما تهیه کرده است که در زیر می خوانیم:

تست منبع تغذیه رایانه از دو جهت قابل اهمیت است:

• در هنگام اسمبل کردن رایانه است که در صورت تامین نکردن ولتاژهای مورد نیاز توسط منبع تغذیه، سوختن سایر قطعات رایانه را موجب خواهد شد
• و نیز در هنگام عیب یابی سیستم رایانه، روشن نشدن سیستم، عدم كاركرد صحيح سيستم، بوت نشدن، ريست كردن و هنگ كردن در زمان كار هنگامي كه يك يا چند خروجي كمتر از مقادير تعيين شده باشند، اشکالاتی است كه در اثر اتصال منبع تغذیه معيوب ممكن است، بوجود آيد.

همانطور که می دانید، منبع تغذیه کامپیوتر، یک منبع تغذیه حالت سوئیچ است که برق AC، از منابع اصلی برق را به چندین ولتاژ DC تبدیل می‌کند. منابع حالت سوئیچ، به دلیل بهبود هزینه، وزن، و اندازه، جایگزین منابع خطی شده‌اند.

منبع تغذیه، یک دستگاه الکتریکی است که مسئول تأمین و تنظیم جریان الکتریکی در رایانه می‌باشد. این قطعه به صورت جعبه‌ای بزرگ و مستقل در جعبه رایانه قرار دارد. منابع تغذیه رایانه‌های PC از نوع سوئیچینگ می‌باشند. این منابع معمولاً ولتاژهای 5 ± ولت،12 ± ولت و ۳/۳ ولت را تولید می‌کنند. منبع تغذیه رایانه دارای یک فن(cooling fan) نیز می‌باشد که علاوه بر خنک کردن خود منبع تغذیه باعث جریان هوا در داخل محفظه رایانه نیز می‌گردد.

سطح ولتاژ 3/3 ولت و 5 ولت، جهت استفاده ی مدارهای منطقي و سطح ولتاژ 12 ولت براي راه اندازي موتورهاي ديسک گردان ها و يا پروانه های خنك كننده استفاده مي شود.

با بالا رفتن مصرف برق پردازنده هاي چند هسته اي و كارت هاي گرافيگ، نياز سيستم هاي امروزي به خروجي 12 ولتي بيشتر شده است. البته در سيستم هاي معمولي و با استفاده از منابع تغذيه با خروجي 500 يا 600 وات، كاربر نبايد نگران تأمين برق مناسب براي قطعات سيستم باشد.

computer-power-supply-circuit

منبع تغذيه براي ايجاد اين ولتاژها دو كار انجام مي دهد: ابتدا با استفاده از يك سوكننده، جريان متناوب برق شهر را به جريان مستقيم تبديل مي كند. سپس با استفاده از مبدل، ولتاژ ورودي را براي توليد ولتاژهاي متفاوت مورد استفاده در اجزاي مختلف تغيير مي دهد. براي اين اتصال ها و با توسعه و پيشرفت فناوري قطعات مختلف، كابل هاي متفاوتي نيز توليد و عرضه شده است.

منابع تغذیه رایانه تاکنون در دو نوع تولید شده‌اند:

• AT
• ATX

امروزه در رایانه‌های جدید از نوع ATX استفاده می‌شود این نوع منابع توانایی خاموش شدن توسط مادربورد را دارا می‌باشند و تقریباً مهم‌ترین قطعهٔ سخت‌افزاری به حساب می‌آید که بروز اختلال در سیستم کارکرد آن موجب نوسان برق خروجی شده که باعث سوختن تمامی لوازمی که به طور مستقیم از منبع تغذیه تامین جریان می‌کنند، خواهد شد.

برای انتخاب یک منبع تغذیهٔ مناسب باید علاوه بر توجه به مارک و تایید شرکتهای تولید کنندهٔ سخت‌افزار باید طبق جدول مقادیر مصرف قطعات مختلف و جمع کردن مقدار مصرف کلیهٔ قطعات منبعی با وات مناسب واقعی تهیه کرد.

باید به این نکته هم توجه داشت که تناسب این محصول با ولتاژ، فرکانس و نوسانات برق شهری و ازطرفی سازگاری با حداقل و حداکثر های میزان رطوبت، حرارت و شرایط اقلیمی (کشور ایران)، سبب شده تا این محصول به نوعی سفارشی، ویژه برای کاربران محترم ایرانی ساخته شود.

با این مقدمه کوتاه به معرفی دستگاه Power Supply Tester می پردازیم:

اين دستگاه جهت تشخيص و اندازه گيري ولتاژهاي خروجي منبع تغذیه كامپيوترمورد استفاده قرار مي گيرد. چنانچه در هنگام اسمبل كردن سيستم و يا هنگام تعميرات از سالم بودن منبع تغذیه مطمئن نباشيد، احتمال سوختن قطعات اصلي كامپيوتر وجود داشته و همان گونه كه مطلع هستيد خرابي در اثر ولتاژهاي خارج از استاندارد باعث از بين رفتن گارانتي قطعات مي گردد. به همين سبب استفاده از تستر قبل از اتصال منبع تغذیه به سيستم براي ايمني قطعات كاملاً ضروري است.

با تست ولتاژهاي خروجي پاور و قرار دادن بار اهمي روي منبع تغذیه اطلاعات كاملي از ولتاژهاي ساخته شده مي دهد. در هنگام آزمايش چنانچه ولتاژ خروجي كمتر و يا بيش از مقادير استاندارد باشد رنگ LED متناظر با ولتاژ مربوطه تغيير مي كند.

3

دستور العمل:

  • کانکتور 24-pin و 4-pin/6-pin/8-pin را به دستگاه Digital PC Power Tester متصل کنید.
  • منبع تغذیه را روشن نمایید.
  • صفحه LCD screen مقدار ولتاژ و PG را نمایش خواهد داد.
  • در صورت روشن شدن LED منبع تغذیه درست کار می کند و در غیر این صورت با توجه به صفحه نمایشگر متوجه خواهید شد که کدام ولتاز تأمین نشده است. البته در صورت سالم بودن منبع تغذیه صدای آلارم ” بیب ” هم شنیده خواهد شد.
  • در مورد محدوه ی مقدار PG آنچه نیاز به یاد آوری است، اینست که ms 100 <PG<500
  • به یاد داشته باشید بعد از تست منبع تغذیه ابتدا منبع تغذیه را در حالت off قرار داده و سپس کانکتور ها را جدا کنید.

به تصویر زیر توجه کنید:

20140309_104847

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود ولتاژ 12 ولت بصورت “LL ” نمایش داده شده است.

من در این مثال جک مربوط به ولتاژ تامین کننده ی کارت گرافیک را متصل نکردم.

البته همانطور که آگاه هستید، تست سلامت منبع تغذیه بوسیله ی مولتی متر هم قابل انجام است اما همانطور که مشاهده شد، در این روش تست منبع تغذیه، زمان کوتاهی حدود 2 دقیقه طول خواهد کشید تا از سلامت منبع تغذیه اطمینان حاصل شود.

پیشنهاد می کنیم ویدئو زیر را ببینید:

Leave a Reply

Your email address will not be published.