Home / اسلایدر / بررسي ذخيره ساز SSD و مقايسه آن با دو نمونه ذخيره ساز HDD
بررسي ذخيره ساز SSD و مقايسه آن با دو نمونه ذخيره ساز HDD

بررسي ذخيره ساز SSD و مقايسه آن با دو نمونه ذخيره ساز HDD

SSD چیست؟

SSD وسیله ذخیره اطلاعات است. به عبارت دیگر عملکرد SSD همانند هارددیسک کامپیوتر شماست اما سریعتر است. تفاوت اصلی SSD با هارد دیسک این است که هارد دیسک الکترومکانیکی است اما SSD الکترونیکی. یعنی هارد دیسک دارای اجزاء و قطعات متحرک است به طوری که هارد دیسک دارای صفحات مغناطیسی است که به دور محور خود میچرخند و اطلاعات بر روی آن صفحات ذخیره میشود. بنابراین مدت زمانی طول میکشد تا این دیسک ها چرخیده و در موقعیت مناسب برای خواندن یا نوشتن داده قرار گیرند. بر خلاف هارد دیسک ، SSD هیچگونه قطعه متحرکی ندارد و اطلاعات رو بر روی میکروچیپ ها ذخیره میکند، مانند فلش دیسک های USB اما بسیار سریعتر. همچنین SSD ها میتوانند بلافاصله شروع به نوشتن یا خواندن اطلاعات کنند زیرا نیازی به زمان برای جابجایی قطعات متحرک نیست.

تاریخچه SSD

اساس کار SSD ها به دهه 1950 باز میگردد، جایی که از دو تکنولوژی مشابه استفاده میشد. حافظه هسته مغناطیسی (Magnetic Core Memory) و ذخیره سازی فقط خواندنی صفحه خازنی (CCROS). این حافظه های جانبی در زمان کامپیوترهای لامپی بوجود آمدند اما با ظهور حافظه های استوانه ای که ارزانتر بودند، تولید آنها متوقف شد.

در دهه 1970 و 1980 SSD ها به عنوان حافظه ابرکامپیوترهای اولیه IBM و چند شرکت دیگر استفاده شدند. در آن زمان قیمت فوق العاده زیاد SSD استفاده از آنها را بسیار کم کرده بود. پس از تلاش های متعدد شرکتها برای تولید حافظه نیمه هادی مقرون به صرفه با قابلیت نگهداری طولانی مدت از اطلاعات و حجم قابل قبول، سر انجام در اواخر دهه 1980 شرکت StorageTek اولین نوع SSD مدرن را ارائه کرد.

در سال 1995 SSD های مبتنی بر حافظه فلش عرضه شدند که به علت مقاومت در برابر ضربات شدید، لرزش و تغییرات دما در صنایع نظامی و فضایی مورد استفاده قرار گرفتند. در سال 2009 شرکت Micron Technology از اولین SSD با قابلیت اتصال از طریق SATA 6Gb/S رونمایی کرد.

ساختار داخل SSD

اجزاء اصلی یک SSD، کنترلر و حافظه ذخیره اطلاعات هستند.

کنترلر: کنترلر وظیفه برقرار ارتباط بین حافظه داخل SSD با کامپیوتر میزبان را دارد. یکی از شاخص ترین فاکتورهای SSD نوع کنترلر استفاده شده در آن است. کنترلر میتواند همچنین اعمال کشف و تصحیح خطا (ECC) و رمزنگاری اطلاعات را نیز انجام دهد. کنترلر های Intel ، Micron و SandForce از تکنولوژی خاص خود استفاده میکنند و سرعت بیشتری نستب به کنترلر های دیگر ارائه میدهند.

حافظه: بیشتر تولیدکنندگان SSD ازNon-Volatile NAND Flash Memory در ساختار SSD خود استفاده میکنند زیرا نسبت به DRAM قیمت کمتری دارد و بدون نیاز به منبع تغذیه، اطلاعات را نگهداری میکند. این نوع حافظه سرعت کمتری نسبت به DRAM دارد و به همین دلیل SSD های اولیه سرعت کمتری نسبت به هارد دیسکهای معمولی داشتند. مشکل سرعت در سال 2009 با استفاده از کنترلر های بهتر برطرف گردیده است. SSD های مبنی بر DRAM دارای سرعت بسیار بالا هستند اما برای نگهداری اطلاعات به منبع الکتریکی مانند باتری یا آداپتور نیاز دارند و معمولا در سرور ها مورد استفاده قرار میگیرند.

Cache یا بافر: معمولا SSD مانند هارد دیسک معمولی از یک حافظه کوچک DRAM به عنوان Cache استفاده میکند.

SSDvs (3)

مزایای SSD

SSD بسیار کمتر در معرض خراب شدن در اثر سقوط و ضربه است زیرا قطعه متحرک ندارد.

SSD بلافاصله اقدام به خواندن و نوشتن داده میکند و برخلاف هارد دیسک نیازی به زمان برای چرخش دیسک ندارد در حالی که هارد دیسک نیاز به زمانی در حدود 2 ثانیه برای دسترسی واقعی به درایو دارد. SSD با سرعتی در حدود دو برابر هارد دیسک اقدام به نوشتن و خواندن اطلاعات میکند. این بدین معنیست که کامپیوتر شما زودتر بوت میشود و بازی ها و نرم افزارهای شما زودتر لود میشوند.

SSDvs (4)

SSD نیازی به Defragment شدن ندارد. یعنی بر خلاف هارددیسک که پس از مدتی استفاده کند میشود، تغییری در سرعت SSD بوجود نمیاید.

میدانهای مغناطیسی قوی میتوانند به اطلاعات هارد دیسک آسیب برسانند اما SSD در برابر میدان مغناطیسی آسیب نمیبیند.

SSDها از لحاظ وزن نسبت به HDDها بسیار سبکتر هستند.

SSDvs (5)

درست است که هنوز قیمت به ازای هر GB برای SSD بالاست اما با توجه به عمر طولانی، مصرف انرژی کمتر و کارایی بالاتر نسبت به قیمت، SSD بسیار مقرون به صرفه تر از HDD می باشد. تخمین زده شده که هر SSD از لحاظ کارایی معادل 100 هارددیسک عمل می کند.

SSDvs (2)

از نظر مصرف انرژی هارددیسک در حدود 3 تا 4 برابر انرژی بیشتری نسبت به SSD مشابه خود مصرف میکند. یعنی در صورت استفاده از SSD به جای هارد دیسک در نوت بوک، باتری نوت بوک شما دیرتر خالی خواهد شد.

SSDvs (6)

هارد دیسک در حدود 3 برابر بیشتر از SSD گرما تولید میکند.

SSDvs (1)

با توجه به اینکه SSD هیچ قطعه مکانیکی ندارد، پس هیچ صدایی هم تولید نمی کند و از لحاظ ایجاد نویز در محیط نیز نسبت به HDD برتری واضحی دارد.

SSDvs (7)

معایب SSD

یکی از معایب SSD عدم قابلیت Encryption یا همان رمزنگاری اطلاعات است. البته این مشکل برای همه SSD ها وجود ندارد. از آنجا که بسیاری از SSD ها از حافظه نوع MLC NAND Flash Memory استفاده میکنند و این نوع حافظه قابلیت بازنویسی اطلاعات در موقعیت خود را ندارد و تنها اطلاعات را در بلاک جدید نوشته یا روی اطلاعات دیگر بازنویسی میکند و قابلیت Overwrite ندارد، در صورت استفاده از یک نرم افزار برای رمزنگاری اطلاعات، پس از رمزنگاری، اطلاعات اولیه همچنان قابل دسترسی هستند. بنابراین پس از رمزنگاری باید با استفاده از نرم افزار یا قابلیت کنترلر SSD اطلاعات اولیه را به صورتی امن از بین ببرید. در صورتی که نیاز مبرم به رمزنگاری امن اطلاعات دارید، حتما SSD با قابلیت Secure Erase خریداری کنید.

عیب دیگر SSD قیمت بالای آن است که در حدود 10 برابر گرانتر از هارد دیسک متناظر در ظرفیت های رایج است.

[nggallery id=”1″]

 

مقایسه SSD و هارد معمولیSSD یا HDD

هارد دیسکهای معمولی برای سالهای طولانی یکه تاز حافظه های حجیم قابل خواندن و نوشتن غیر فرّار بوده اند. اما با حضور نسل جدید SSD ها رفته رفته نقش هارد دیسکهای معمولی کمرنگ تر میشود. در حال حاضر تنها مزیت هارد دیسکهای معمولی نسبت به SSD قیمت کمتر آنهاست که روند نزولی قیمت حافظه های NAND این مزیت را نیز از آنها خواهد گرفت. SSD ها از نظر سرعت، توانایی حفاظت از اطلاعات، مصرف انرژی، اندازه و سایر معیارهای اصلی از هارد دیسکهای معمولی بهترند. همچنین SSD ها به علت نداشتن اجزای متحرک، کاملا ساکت و بی صدا هستند.

در فیلم زیر می توانید مقایسه اجمالی بین SSD و HDD را هنگام اجرای یک بازی مشاهده نمایید.

Attribute SSD or Solid State Drive HDD or Hard Disk Drive
Power Draw / Battery Life Less power draw, averages 2–3 watts, resulting in 30+ minute battery boost More power draw, averages 6–7 watts and therefore uses more battery
Cost Expensive, $1.00 per gigabyte (based on buying a 240GB drive)
Only around $0.075 per gigabyte, very cheap (buying a 4TB model)
Capacity Typically not larger than 512GB for notebook size drives Typically 500GB – 2TB for notebook size drives
Operating System Boot Time
Around 22 seconds average bootup time Around 40 seconds average bootup time
Noise There are no moving parts and as such no sound Audible clicks and spinning can be heard
Vibration No vibration as there are no moving parts The spinning of the platters can sometimes result in vibration
Heat Produced Lower power draw and no moving parts so little heat is produced HDD doesn’t produce much heat, but it will have a measurable amount more heat than an SSD due to moving parts and higher power draw
Failure Rate Mean time between failure rate of 2.0 million hours Mean time between failure rate of 1.5 million hours
File Copy / Write Speed Generally above 200 MB/s and up to 500 MB/s for cutting edge drives The range can be anywhere from 50–120MB/s
Encryption Full Disk Encryption (FDE) Supported on some models Full Disk Encryption (FDE) Supported on some models
File Opening Speed Up to 30% faster than HDD Slower than SSD
Magnetism Affected An SSD is safe from any effects of magnetism Magnets can erase data

در نهایت بهترین انتخاب، با توجه به نیاز شما مشخص می شود، اگر سرعت برای شما بیشترین اهمیت را دارد، SSD گزینه مناسب است اما اگه ظرفیت زیاد به ازای هزینه کم می خواهید، هنوز هارد دیسک های معمولی بهترین گزینه هستند.

امکان استفاده همزمان از SSD و هارد دیسک های معمولی نیز یک راهکار هوشمندانه است. می توانید برای اجرای سیستم عامل و نرم افزارها و بازی ها از SSD استفاده کنید و در کنار آن از یک هارد دیسک با ظرفیت بالا برای آرشیو موسیقی و تصاویر و ویدئوهای خود کمک بگیرید.

خلاصه اینکه:

SSD ها بر خلاف هارد درایو ها قسمت مکانیکی ندارند پس بادوام و عمر بیشتر هستند.

SSD ها در قیاس با هارد درایوها ازسرعت بیشتری برخوردارند.

SSD ها سبکتر از هارد درایو ها می باشند.

SSD ها در برابر میدانهای الکترومغناطیسی، فشار و ضربه مقاومت بیشتری دارند.

SSD ها توان کمتری مصرف می کنند.

SSD ها قبل از تخریب با محدودیت تعداد نوشتن مواجه هستند .

SSD ها به نسبت قیمت به حجم گرانتر ولی قیمت به کارایی به صرفه تر از هارد درایو ها می باشند.

این هم یک اینفوگرافیک از شرکت SAN Disk در رابطه با مقایسه این دو نوع ذخیره ساز:

برای مشاهده در ابعاد واقعی روی عکس کلیک کنید

SSDvsHDD-S (5)

 در پایان توجه شما عزیزان را به نتایج یک آزمایش واقعی بر روی سیستم رایانه تدوین غیر خطی با مشخصات متوسط، سیستم عامل 8.1 و نرم افزار CC7 جلب می کنم که فایل این نتایج را می توانید از اینجا بارگیری نمایید.

با تشکر از دوست و همکار گرامی آقای مهندس مهدی نوری

منبع: سایت OCZ

Leave a Reply

Your email address will not be published.