مبانی صدا – بخش سوم

مبانی صدا – بخش سوم

در این سلسله مقالات برانیم تا مبانی و اصطلاحات پایه مبحث صدا را برای علاقمندان معرفی نماییم. در این بخش به تعریف های زیر می پردازیم:

1- میکروفون

2- ضبط صوت

3- تلفن هایبرید

تجهيزات صوتي:

تجهيزات صوتي عبارتند از: ميكروفن، ضبط صوت، ميز ميكسرصدا، افكتور صدا، CD Player و بلندگو. البته در دستگاه VTR نيز مدار ضبط و پخش صدا به طور كامل وجود دارد.

AEq (1)

ميكروفن

براي ضبط، نگهداري، ارسال وتقويت صدا لازم است امواج صدا را به سيگنال الكتريكي تبديل كنيم، براي اين منظور از وسيله اي به نام ميكروفن استفاده مي كنيم.

در واقع ميكروفن وسيله اي است كه صوت و امواج صوتي را كه در اثر حركت مولكولهاي هوا به وجود مي آيند به سيگنال الكتريكي تبديل كند. ميكروفن ها به دليل اينكه براي كاربردهاي مختلف ساخته مي شوند و در شرايط مختلفي به كار ميروند از نظر ساختمان و شكل و مشخصات ديگر، داراي انواع مختلفي هستند.

برای مطالعه درباره انواع و کاربردهای مختلف میکروفون می توانید به مقاله های “میکروفون، طرز کار و انواع آن” و “کاربرد انواع میکروفن ها” مراجعه کنید.

AEq (5)

ضبط صوت

ضبط صوت كه اصطلاحا به آن ATR یا (Audio Tape Recorder) گفته مي شود در حقيقت دو وظيفه انجام مي دهد.

  1. ضبط سيگنال صوتي كه به ورودي آن اعمال مي شود بر روي نوار مغناطيسي به روش القاء الكترومغناطيسي
  2. پخش يا Play back سيگنال ضبط شده از روي نوارمغناطيسي

دستگاه ضبط صوت عموما داراي قسمت هاي زير است:

الف) جک ها يا اتصالات ورودي جهت اعمال سيگنال به آن جهت ضبط بر روي نوار

ب) جک ها يا اتصالات خروجي جهت ارسال سيگنال Play Back شده از نوار به دستگاههاي ديگر از جمله ميز ميكسر صدا

ج) بلندگوي مونيتورينگ همراه با ولوم صدا كه براي شنيدن صداي وارد به ضبط صوت يا صداي پخش شده از ضبط صوت به كار مي رود.

د) ميتر صدا كه اكثرا از نوع ويومتر است و براي تست و مشاهده لول صداي پخش شده و لول صداي ورودي بكارمي رود.

درضمن در هر ضبط صوت دكمه هايي براي تغيير سرعت حركت نوار و STOP ،FF ،REW و PLAY وجود دارد ضمن اينكه مي توان تنظيماتي را روي سيگنال صدا انجام داد.

ضبط صوت از نظر ساختماني داراي دو قسمت است يكي قسمت الكترومكانيكي و حركتي و ديگر قسمت الكترونيكي.

بخش الكترومكانيكي شامل قسمت هاي مكانيكي انتقال نوار است. نوار معمولا به صورت ريل است كه از يك حلقه باز مي شود و پس از عبور از مسير راهنماهاي نوار، از جلوي هدهاي پاك كن و ضبط و پخش عبور مي كند و مجددا پس از عبور از مسير راهنماهاي ديگر نوار به روي ريل دومي پيچيده مي شود. به اين قسمت اصطلاحا Tape Transport گويند.

اين قسمت علاوه برهدها و راهنماها و كنترل كننده هاي نوار، شامل 3 موتور است كه يكي در سمت چپ و ديگري در سمت راست قرار گرفته است و كار آنها تغذيه نوار در مسير و جمع كردن آن است. موتور سوم براي كنترل سرعت نوار روي دستگاه تعبيه شده است كه به آن موتوركپستان گفته مي شود.

AEq (4)

قسمت الكترونيكي نيز شامل دو مسير است. يكي مسير سيگنال ورودي دستگاه كه از طريق مدارات تقويت و تنظيم، سيگنال را به هد ضبط مي رساند تا از طريق القاء الكترومغناطيسي، در هنگام حركت نوار، با انتخاب دكمه Record، سيگنال روي نوار ضبط شود.

مسير ديگر مسير Play Back است. وقتي در اثر حركت نوار، سيگنال ضبط شده روي آن در اثر خاصيت القاء به سيم پيچ هدپخش انتقال پيدا مي كند، پس از عبور از مدارات تقويت كننده و مدارات مربوطه ديگر به جك يا ارتباط خروجي دستگاه انتقال مي يابد. البته همانگونه كه ذكر شد، چه در مسير ورودي و چه در مسير خروجي، امكان مونيتورينگ يعني امكان شنيدن صدا و ديدن لول سيگنال وجود دارد.

تلفن هايبريد

امروزه يكي از اركان مهم برنامه هاي راديو و تلويزيوني وجود ارتباط مستقيم با مخاطبان است كه معمولا اين امر توسط ارتباط تلفني ميان استوديو و شخص مخاطب صورت مي پذيرد.

با توجه به حساسيت و كيفيت مورد نياز، استفاده از واسطه اي بين خط تلفن و تجهيزات استوديويي به نام تلفن هايبريد ضروري است.

دستگاه تلفن هايبريد وظيفه تطابق پارامترهاي خط تلفن و تجهيزات استوديو (ميكسرصدا) را برعهده دارد و سيستم 2-Wire خط تلفن را به سيستم 4 -Wire تبديل مي كند و پس از عبور از مدارات خاص، انواع فيلتر و تصحيح كننده امكان ارتباط مستقيم بين دو نقطه مورد نظر را با كيفيت خوب برقرار مي سازد. بعضي از دستگاههاي تلفن هايبريد داراي دو مدار مستقل اند كه امكان سرويس دادن همزمان به دو خط تلفن را فراهم مي سازند. نحوه برقراري ارتباطات آن را در شكل مي بينيد.

AEq (2)

البته امروزه با رواج سیستمهای دیجیتال، استفاده از کارتهای تلفن دیجیتال که خطوط تلفن آنالوگ را دریافت کرده و سرویسهای متفاوتی را در فضای VoIP ارائه می دهد، بسیار رایج شده و با توجه به امکانات بسیار خوب و هزینه کمتر استفاده از آن روز به روز افزایش می یابد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.