Home / اسلایدر / ارتباط زنده HD از پرنده های بدون سرنشین در المپیک سوچی
ارتباط زنده HD از پرنده های بدون سرنشین در المپیک سوچی

ارتباط زنده HD از پرنده های بدون سرنشین در المپیک سوچی

اکثرا در جریان بازیهای المپیک زمستانی در سوچی روسیه هستید. طی پوشش اخبار و تصاویر المپیک زمستانی در طول این هفته، بسیاری از تماشاگران متوجه، هواپیماهای کوچک بدون سرنشینی شدند که در اطراف دامنه های سوشی وز وز می کردند.

این هواپیماهای بدون سرنشین که قابلیت حمل دوربینهایی با کیفیت بالا و ارسال تصاویر HD بصورت زنده را دارند، به احتمال زیاد در حال تبدیل شدن به یک هنجار در رویدادهای ورزشی بزرگ هستند و در آینده نزدیک می توانیم شاهد تصاویر جالبتری در مناسبتهای ورزشی باشیم. این وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین که در فارسی به آن پهپاد می گوییم، می تواند از زاویه های متنوع و نزدیک به ورزشکاران، دید جدیدی به بینندگان بدهد و یا موضوعات مورد نظر کارگردانان را برجسته کند.

نکته منحصر به فرد در مورد هواپیماهای بدون سرنشین که در بازی های المپیک مورد استفاده قرار می گیرد، توانایی انتقال ویدئو با کیفیت بالا و بطور زنده برای شبکه های تلویزیونی است. این وسیله مثل هلیکوپتر RC اسباب بازی شما نیست؛ هزینه خرید هر یک از این پرنده ها حدود 40000 دلار است که متناسب با دوربینهای گرانقیمتی است که برای فیلمبرداری و عکسبرداری حمل می کند. البته به همت مهندسان داخلی مدلهایی از این نوع پرنده در ایران نیز تولید شده که با قیمتهایی به مراتب پایینتر می تواند کاری معادل این پرنده ها را انجام داد.

«رمو ماسینا» از این هواپیماها برای فیلمبرداری از اسکی بازان برای کارهای تبلیغاتی استفاده می کند. ماسینا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: هواپیماهای بدون سرنشین آرامتر و ارزانتر از یک هلی کوپتر با سرنشین هستند (هرچند آنها هم تا ۴۰ هزار دلار برای شما هزینه دارند)، و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین این اجازه را به فیلم ساز می دهد تا به سوژه مورد نظر خود بسیار نزدیک شود. هواپیماهای بدون سرنشین همچنین نسبت به دوربین های عنکبوتی (دوربین هایی با سیستم کابل معلق) که از آنها هم در المپیک زمستانی استفاده می شوند از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند. در پوشش برنامه های زنده نیاز است تا یک دستگاه فرستنده اضافی داشته باشیم که هواپیماهای بدون سرنشین می توانند آن را حمل کنند. ماسینا می گوید که در برنامه های زنده این وسایل را با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین با سرعتی بیش از ۴۰ مایل به پرواز در می آورد و در عین حال تصاویری با کیفیت بالا ارائه می دهد. ماسینا معتقد است که هواپیماهای بدون سرنشین آینده پخش برنامه های ورزشی را تامین می کنند.

پس از اعلام آمازون در مورد استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحویل خریدهای اینترنتی، امارات متحده عربی نیز سیستم UAV خود را آغاز کرده است. طی یک برنامه آزمایشی شش ماهه، کارت ID و گواهی نامه رانندگی شهروندان در سراسر هفت امارات با این سیستم ارائه و از اوایل سال آینده خدمات هواپیماهای بدون سرنشین تمام وقت خواهد شد.

در بسیاری از کشورها، قوانین و مقررات استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بطور مشخص وجود ندارد و روشن نیست که دست اندرکاران برنامه های تلویزیونی می توانند بطور قانونی از آن استفاده کنند یا خیر. از طرفی هم نگرانی هایی از بابت سقوط این نوع هواپیماها وجود دارد. اما با توجه به خطرات پائین و فواید زیاد آن، تصویربرداری از رویدادهای ورزشی می تواند یکی از اولین موارد استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در مسیر درست آن باشد.

هفته گذشته، مردی با به پرواز درآوردن پهپاد خود بر فراز یک صحنه تصادف در هارتفورد از این اتفاق تصویربرداری نمود. گرچه پلیس این مرد را بخاطر پرواز دادن پهپاد دستگیر نکرد، اما گزارشی برای FAA فرستاد. هنوز هم FAA استفاده از این نوع هواپیماها را برای مقاصد تجاری آزاد اعلام نکرده است. البته این سازمان اخیرا برنامه های آزمایشی برای استفاده از این وسیله در دست دارد که گمان می رود در آینده نزدیک استفاده از پهپاد در ایالات متحده آزاد اعلام شود.

در کشور عزیزمان ایران نیز شرکتهایی درحال تولید محصول در این زمینه هستند که خدمات متنوعی را ارائه می کنند، از جمله این برندها، Avionicam می باشد که دو نوع پرنده چهار و شش موتوره دارد و به خوبی با نمونه های خارجی برابری می کند.

منبع

Leave a Reply

Your email address will not be published.