Home / اخبار / آشنایی با تصویر برداری از ذهن انسان توسط آیفون
آشنایی با تصویر برداری از ذهن انسان توسط آیفون

آشنایی با تصویر برداری از ذهن انسان توسط آیفون

در یک جستجوی اینترنتی خبری را دیدم و از آنجا که این خبر برای من برجسته بود  در اینجا به اشتراک گذاشتم (به تازگی  به منظور تایید سلامت جهت آموزش دوره هوانوردی، تحت معاینات کامل پزشکی و از جمله  تست الکتروانسفالوگرافی (EEG) بسیار دقیقی قرار گرفتم و این عاملی شد برای تحقیق بیشتر در این زمینه).

البته این پست شامل دو بخش می شود که در بخش اول خبر اصلی آمده است و در بخش دوم کمی تخصصی تر به مسئله پرداخته شده است :

” ابزاری که با اتصال به آیفون کار کرده و شامل یک آئینه و خوانش امواج مغزی بوده و به آنچه مثلا فکر می کنید، هنگام نگاه کردن به آن، فعال شده و با استفاده از شاتر دوربین متصل به سر کاربر، کار می کند.

مهمترین قسمت نئوروکام سنسور و حسگری است که امواج مغزی را به سر شما منتقل می کند. این حسگر می تواند فعالیت مغزی شما را رصد کرده و به شماره 60 (صفر تا 100) برسد و با فرمان به آیفون، عکس گرفته شود و عکس مورد همان چیزی شود که شما به اصطلاح به آن فکر می کردید یا آن را می دیدید!

همچنین نیاز به نگهدارنده مخصوص هستید تا آیفون به صورت فلت روی سر شما (طبق تصاویر) قرار بگیرد. شاید بتوان با این ابزار تشخیص داد که مشتریان در انبار یا فروشگاه علاقمند به خرید کدامیک از اجناس هستند.

موقعیت یابی، انجام مپینگ mapping یا نقشه سازی از آنچه دیده می شود و بعد فکر می شود، به گفته نیکومیمی مبدع این ابزار در ساخت آنچه تصور می شود، نقش داشته است.

کمپانی سازنده در سال 2012 نیز ابزار موسوم به Cat Ears ( خوانش امواج مغزی) را عرضه کرد.

تنها مشکلی که فعلا چاره ای برای آن اندیشیده نشده، قرار گرفتن طولانی مدت گوشی آیفون کنار گوش است که باعث اذیت کاربرمی شود.

در آینده دوربین کوچکتر و مخصوص به این کار شبیه عینک گوگل ممکن است به توسعه این ابزار بشتابد.”

به نظر می رسد با قرار گرفتن گوشی مذکور روی سر ، فرمان برداشت تصویری که در آیینه ی متصل  به گوشی که  توسط چشم دیده و انتخاب شده و در آیینه تنظیم می شود و توسط فرمان مغزی دستور shot داده می شود .

213863_202

اما از نظر علمی و تخصصی تر این مبحث ، آنچه بشر توانسته  تا کنون از آنالیز رفتار مغزی روی کاغذ ثبت کند به شرح زیر است:

الکتروانسفالوگرافی

الکروانسفالوگرافی(نوارمغزی)، ثبت فعالیت الکتریکی مغز است، این تکنیک شامل اخذ سیگنال توسط الکترودهای سطحی، بهبود سیگنال (معمولاً تقویت و حذف نویز)، چاپ سیگنال و آنالیز آن می‌شود. آنچه روی کاغذ چاپ می‌شود، الکتروانسفالوگرام نامیده می‌شود.

300px-Eeg_raw_svg

الکتروانسفالوگرام سیگنالهای الکتریکی مغز را با استفاده از21 الکترود که به ترتیب خاصی در سطح سر نصب می شوند ثبت می کند.

این الکترودها به کمک نوارهای ارتجاعی در کنار هم نگه داشته شده و مانند یک کلاه روی سر قرار می گیرند.مشکلات فنی این کار شبیه به مسایلی است که دربخش الکتروکاردیوگرافی پیش می آید.ولی از آنجا که دامنه های سیگنال در انسفالوگرام یک دهم دامنه سیگنال الکتروکاردیوگراف و تقریبا صد میکرو ولت می باشد سیستم نویزپدیر وحساس تر بوده و در مقایسه باالکتروکاردیوگراف به روش شناسی بهتر نیاز داردگستره بسامدهای کمتر از یک هرتز تا بالاتر از 50 هرتز می باشد.

images2000

منحنی های حاصل از الکترو انسفالوگرام شاخص بسیار حساسی از درجه هوشیاری و اندازه گیری تغییزات میزان هوشیاری در طول دوره خواب طبیعی یا در بیماری های مغزی به شمار می آید.

کاربرد مهم دیگر در تشخیص صرع می باشد.مرحل اولیه و انواع نه چندان شدید را تنها می توان با ثبت تغییرت معمول الکتروانسفالوگراف تشخیص داد.این حملات می تواند به طور پراکنده رخ دهنداما با تنفس هوای تهویه شده نور و خواب نیز ممکن است فعال شوند.زمانی که وجود بیماری صرع مورد تردید است می توان از بیماری در مورد وضعیت تهویه هوا پرسش نمود یا وی را در معرض تابش کوتاه مدت و منقطع نور قرار داد یا از او خواست که شب قبل ازآزمایش نخوابد.
کاربرد بالینی

نمونه‌ای از فعالیت الکتریکی ثبت شده از مغزنتایج حاصل از انسفالوگرام را نمی‌توان به صورت مستقیم و تنها با مشاهده سیگنال مورد بررسی و تفسیر قرار داد و از روی آن ناهنجاری را تشخیص داد. معمولاً طیف فرکانسی این سیگنال حاوی اطلاعات مفیدی است که کاربردهای تشخیصی و تحقیقاتی از جمله موارد زیر دارد:

۱- کمک به تشخیص و تعیین محل آسیب مغزی سربرال
۲- کمک به مطالعه صرع (حملات گذرای برگشت‌پذیر عمل مغز دچار مشکل با حس نامنظم و فعالیت حرکتی نظیر تشنج)
۳- کمک به تشخیص اختلالات روانی
۴- کمک به مطالعه خواب
۵- اجازه مشاهده و آنالیز پاسخ‌های مغز به محرک‌های سنسوری

الکترودهای ثبت  EEG

الکترودهای EEG، جریان‌های یونی را از بافت سربرال را به صورت ولتاژ اخذ کرده و به پیش‌تقویت‌کننده‌های EEG، منتقل می‌کند. مشخصات الکترود در ثبت، بسیار مهم است. معمولاً در صفحات این الکترودها، از کلرید نقره – نقره (Ag-AgCl) استفاده می‌شود. معمولاً پنج نوع الکترود جهت ثبت EEG به کار می‌رود:

۱- الکترود پوست سر، کاپ‌ها، دیسک‌های پد نقره، میله‌هایی از جنس فولاد ضد زنگ و سیم‌های نقره کلریده شده،
۲- الکترودهای sphenoidal: در این الکترودها، نقره عایق و سیم لخت که نوک آن کلریده شده به صورت متناوب قرار گرفته و به وسیله بافت ماهیچه توسط یک سوزن در جای خود قرار می‌گیرد،
۳- الکترودهای Nasopharyngeul: میله نقره‌ای با توپ نقره که از طریق سوراخ بینی وارد می‌شود،
۴- الکترودهای Electrocorticoyraphic: فیلترهای کتانی خیس خورده در محلول سالین که روی سطح مغز قرارداده می‌شود و
۵- الکترودهای اینتراسربرال: دسته‌های سیم‌های پلاتین یا طلای پوشیده شده از تفلون که در فواصل مختلف از نوک دسته بریده شده است و برای تحریک الکتریکی مغز به کار می‌رود.

الکترودهای کاپ یا دیسک، قابلیت استفاده مجدد دارد، هر بار با استفاده از یک کرم هادی روی پوست سر قرار می‌گیرد. قبل از قراردادن الکترود بایستی، چربی‌های نقطه مورد نظر در سر را با الکل یا استون پاک کرد. دامنه، فاز و فرکانس سیگنال‌های EEG به طرز قرار گرفتن الکترودها بستگی دارد. الکترودگذاری سطحی (روی سطح پوست) طبق یک الگوی استاندارد انجام می‌گیرد.

دستگاه ثبت EEG

تصویری از یک دستگاه الکتروانسفالوگراف تجاری ماشین‌های EEG بالینی، معمولاً شامل ۸، ۱۶ یا ۳۲ کانال است. به صورت معمول ۲۰ الکترود روی سر بیمار قرار می‌گیرد که پتانسیل حیاتی مذکور را به پیش تقویت کننده می‌رساند. معمولاً با استفاده از یک سیگنال کالیبراسیون پالسی، سیستم کالیبره می‌شود. سیگنال‌های دریافت شده، تقویت و حذف نویز می‌شود. سیگنال‌ها را می‌توان به همین شکل ثبت کرد یا جهت انجام پردازش‌های بیشتر مانند محاسبه طیف فرکانسی سیگنال و طبقه‌بندی و اعمال الگوریتم‌های تشخیصی، به دیجیتال تبدیل و وارد کامپیوتر کرد. ثبت پتانسیل‌هایی که پس از تحریک‌های بینایی و شنوایی ثبت می‌شوند را پتانسیل‌های برانگیخته (evoked potential) می‌نامند. می‌توان این گونه تفسیر کرد که قسمت اعظم سیگنالی که از این طریق ثبت می‌شود در نتیجه محرک‌های بینایی یا شنوایی است. از این یافته‌ها می‌توان در مطالعه اعصاب مربوط به این دو حس استفاده کرد.

SONY DSC

مغز یکی از حسّاس‌ترین و پیچیده ترین اعضای بدن انسان است که ۲ درصد از وزن بدن را تشکیل می‌دهد اما تا بیش از ۳۰ درصد کالری (انرژی) روزانه را مصرف می‌کند و بیشتر انرژی خود را از کربوهیدراتها (گلوکز خون) جذب می‌کند و این سوخت را سریع می‌سوزاند حتّی زمانیکه در خواب هستیم، مغز بیشتر از هر عضوی از بدن اکسیژن مصرف می‌کند.

1335595510

مغز در همه‌ مهره‌داران و بیشتر بی مهرگان مرکز دستگاه عصبی است. تنها شماری از بی مهرگان مانند اسفنج دریایی، عروس دریایی، آب‌دزدک دیایی بالغ و ستاره دریایی مغز ندارند، حتی اگر بافت عصبی پراکنده داشته باشند. مغز در سر و معمولا نزدیک اندام‌های حسی نخستین قرار دارد. مغز مهره داران کامل ترین اندام بدنشان است. برآورد شده که درانسان معمولی قشر مغز دارای ۱۵-۳۳ بیلیون یاخته‌ی عصبی (نورون) است که هر کدام با سیناپس به چندین هزار یاخته عصبی (نورون) دیگر متصل است. این یاخته‌ها بوسیله‌ی رشته‌های پروتوپلاسمی بلندی که آسه (آکسون) نام دارد با دیگر یاخته‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. آکسون‌ها دنباله‌ای از ضربان‌های سیگنالی را که پتانسیل عمل نام دارند تا دورترین نقاط مغز یا یاخته‌های دریافت کننده ویژه‌ی هدف در بدن حمل می‌کنند.

از نظر تکاملی زیستی، کار مغز کنترل متمرکز بر روی سایر اندام‌های بدن است. مغز با تولید الگوهای فعالیت ماهیچه‌ها یا با هدایت مواد شیمیایی تراوشی که هورمون نام دارند، بدن را کنترل می‌کند. این کنترل متمرکز سبب پاسخ سریع و هماهنگ به تغییرات محیط می‌شود. برخی انواع پایه‌ای از پاسخ مانند بازتاب (رفلکس) می‌تواند توسط طناب نخاعی یا گرهها ایجاد شود، اما کنترل پیچیده و هدفمند بر رفتارها بر پایه‌ی حس‌های ورودی پیچیده نیازمند توانایی یکپارچه سازی اطلاعات یک مغز متمرکز است.

اگرچه این   ابداع آیفون در حیطه فن آوری قرار می گیرد ( ارسال فرمان shot توسط امواج مغزی  ، قبل از این به  ثبت رسیده بود وآیفون در طراحی این گوشی از آن بهره برده است ) اما هنوز بشر نتوانسته است تصاویر ذهنی خویش را به صورت عکس ثبت کند.
شاید به این دلیل که  انسان موجود پیچیده ای است و ذهن او پیچیده تر …
اما می توانیم همچنان منتظر بمانیم و یا آستین ها را بالا بزنیم …

One comment

  1. Hey there, i have faith that my spouse and i discovered you went to my website therefore i located give back the actual pick out? . Now i’m attempting to find points to enhance this site! Maybe its enough to use many of your current concepts!

Leave a Reply

Your email address will not be published.