Home / اسلایدر / کاربرد انواع میکروفن ها
کاربرد انواع میکروفن ها

کاربرد انواع میکروفن ها

با توجه به مقاله های ارائه شده در خصوص میکروفون ها و نحوه کارکرد و انواع آنها، مقاله حاضر به پیشنهاد یکی از خوانندگان این مجله (خانم وفا نیازی) تهیه شده است:

ميكروفون GUN

همانطور که خانم نیازی اشاره داشتند: از اين ميكروفون هم در كار فيلم سازی و هم در كار ويدئو در شرايط صدابرداري سر صحنه استفاده مي شود. منظور آنست كه در هنگام ضبط فيلم ها و سريال ها در همان لحظات، صدايي كه از هنرپيشه ها ادا مي شود، همزمان با ضبط تصاوير، ضبط گردد.

علت استفاده از اين ميكروفون در صدابرداري سر صحنه آنست كه اين ميكروفون داراي زاويه (پولاپترن با زاوية بسته) مي باشد كه مي توان با هدف گرفتن به دهان شخص هنرپيشه، سخنان وي را ضبط كرد. همچنين از ورود نويزها به ميكروفون جلوگيري مي كند.

ميكروفونهاي ذغالي (كربن دار)

از اين ميكروفون در صنعت تلفن استفاده مي شود ، برای اینکه فقط هدف ما رساندن پيام مي باشد و كيفيت صدا براي ما مطرح نيست. حتي اين نوع ميكروفون در دستگاههاي خانگي نيز استفاده نمي شود.

ميكروفونهاي ديناميكي

در ضبط صداي گوينده و رپرتاژ و تئاتر و … از آن استفاده مي شود

ميكروفونهاي پيزوالكتريک (كريستالي)

از ميكروفون پيزوالكتريک تا چند سال پيش در ضبط صوتهاي خانگي استفاده مي شد ولي هم اكنون ديگر استفاده نمي شود زيرا عرض باند آن حدود 7 تا 8 كيلوهرتز مي باشد كه پهناي باند آن كم است.

ميكروفونهاي نواري

از اين ميكروفون قبل از ميكروفون خازني براي ضبط اركستر استفاده مي گرديد.

ميكروفونهاي خازني (الكترواستاتيک)

ميكروفون الكترواستاتيک خيلي خوب مي تواند قابل مقايسه با يك ميكروفون الكترودايناميک خيلي خوب باشد وگرنه هر الكترواستاتيكي از هر الكترودايناميكي بهتر نيست. هرگاه در عمل ضبط صدا بهترين كيفيت ممكن مورد نظر باشد، مي توان از ميكروفونهاي الكترواستاتيكي يا الكتروكاندنستور (Condenser) استفاده نمود. چون حركت ديافراگم آن با جرم بسيار كم مي تواند در برابر كوچكترين ارتعاشات پاسخ سريع (Transienty Response) بدهد و حتي اين ميكروفون مي تواند آنقدر سريع عمل مي كند كه صداي ضربه كوچك Impulse را مانند صداي يك جرقه و يا خزيدن مار برروي برگها ر ا دريافت نمايد و اين يكي از دلايل برتري ميكروفون الكترواستاتيک بر الكترودايناميک است.

ميكروفون الكترواستاتيک (خازني) باعث مي شود كه صداي ترجمه شده يا تبديل شده خيلي نزديك به صداي اصلي باشد ولي ميكروفون الكترودايناميک صدا را تيره مي سازد.

توصيه خيلي مهم درباره اين ميكروفون ها آن است كه به دليل نازک بودن ممبران آن، نبايد در ضبط انفجارات و صداهاي شديد از آن استفاده نمود چون اين عمل باعث كاهش حساسيت آن و يا پاره شدن ممبران آن مي گردد.

از اين ميكروفون براي ضبط موسيقي در استوديوها و آزمايشگاههاي تحقيقاتي آكوستيک استفاده مي شود.

ميكروفونهاي تمام جهته

همان طور كه از اسم اين نوع ميكروفون ها مشخص است، اين ميكروفون ها قادرند اصوات صوتي و يا منابع صوتي را كه در اطراف خود مي باشند به وضوح دريافت دارند و هيچ نقطه كوري در اطراف آن وجود نداشته و اصوات به طور يكنواخت از اطراف ميكروفون، ممبران آنرا به ارتعاش وامي دارند.

هرچه ابعاد ميكروفون كوچكتر باشد خطاي يك جهته شدن در فركانسهاي بالا را كمتر دارد چون ابعاد ميكروفون كمتر تشكيل سايه مي دهند. چرا كه در فركانسهاي بالا به علت كوچك بودن طول موج ابعاد ميكروفون مي تواند توليد سايه اكوستيكي بنمايد. همان طور كه بيان شد تمايل به زاويه دار شدن در فركانسهاي بالا نكته اي كه بايد در انجام كار به آن توجه كرد چون هرگاه بخواهيم صداي دو نفر را با هم و به يک صورت و يا يک شفافيت داشته باشيم، در صورت شرايط مناسب بايد ميكروفون را دور از اشخاص طوري قرار دهيم كه زاويه آن هر دو شخص را در خود جا دهد.

از اين ميكروفون در مواقعي استفاده مي شود كه احتياج به جهت خاصي در برابر منبع و يا منابع صوتي نداشته باشيم و بخواهيم صداي كل يك محوطه را داشته باشيم مانند يك ورزشگاه، كه در اين حالت توانسته ايم شخصيت واقعي يك محل را حفظ نماييم.

حساسيت اين ميكروفون ها در برابر حركت سريع مولكولهاي هوا در جلوي ديافراگم است و بهترين نوع ميكروفون نسبت به جريان شديد باد و يا حركت شديد ميكروفون است. ولي از آنجايي كه اين ميكروفونها به نويز حساس هستند حداقل استفاده مي شود.

ميكروفونهاي يک جهته

از اين ميكروفون جهت ضبط كنسرت و رپرتاژ و تئاتر و نمايشنامه كه احتياج به صداهاي پشت صحنه نداريم، استفاده مي كنيم.

ميكروفونهاي دوجهته

در اين نوع ميكروفون ها به طور عمودي در جلوي منبع صوتي قرار مي گيرند. از اين ميكروفون زماني استفاده مي گردد كه دو منبع همگن و هم شرايط داشته باشيم و اين دو مقابل همديگر واقع شده باشند مثلاً دو نفر كه در مقابل هم ديالوگ مي گويند و يا در مورد اركستر كه دو ساز در مقابل هم نشسته اند بجاي دو ميكروفون مي توان از يك ميكروفون Bidirectional استفاده نمود.

3 comments

 1. سلام؛
  یک میکروفون معرفی کنید که برای کار ضبط با لپ تاپ برای ساخت فیلم ویدئویی خوب باشه…..
  پورت USB بخوره و اگر هم دستگاه جانبی میخاد، معرفی کنید…
  ممنونم

  • سلام
   دو پیشنهاد :
   – مراجعه به آدرس http://www.avit.ir/?p=1149
   – و یا تهیه یک کابل رابط که یک طرف آن XLR connector و طرف دیگر آن USB connector تعبیه شده است تا بوسیله ی آن بتوانید میکروفن و یا میکروفن های انتخابی و مناسب کار مورد نظرتان را به سیستم تان وصل کنید

 2. میکروفونهای پیزوالکتریک (کریستالی)
  بهترین نوع میکروفن-همان میکروفونهای پیزوالکتریک (کریستالی) است که پهنای باند آن از 1Hz الی 100KHz است لازم به ذکر است که بیشینه سطح فشار صوتی آن بیش از SPL max 170dB می باشد و در صورت دریافت سطح فشار صوتی 140dB، دامنه خروجی آن به بیش از 200Ve می رسد. از این میکروفن برای اندازه گیری انرزی لرزشی در زلزله نگاری استفاده می شود که قادر به دریافت فرکانسهای پایین (1Hz الی 10Hz) است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.