رابط SATA

رابط SATA

 Serial Advanced Technology Attachmentکه در حروف اختصاری SATA نامیده می شود، نسل بعدی از رابط درایو دیسک سخت است که از نسل قبلش (Parallel ATA) PATA نیز پیروی مي كند.

PATA دارای ۴۰ کابل موازی است که به انواع حافظه های جانبی از قبیل CD/DVD Player و یا HDD می تواند اتصال یابد و یا به دیگر اجزای کنترلی متصل شده است. گرچه PATA استاندارد است و خوب کار می کند، در عين حال براي آن اشکالاتی نیز وجود دارد.

طول کابل ها حداکثر ۱۸ اینچ (۴۶ سانتیمتر) و از نظر اتصال دادن مشکل بوده و هنگامي که فن دچار مشکل میشود، مانع عبور هوا در کیس می شود.

بعضی از درایوهای حرفه ای PATA به نام Ultra ATA 133 نرخ انتقال اطلاعات حداکثر تا ۱۳۳ MBps را دارند.

با بهبود پیدا کردن سرعت CPUها، RAM و گذرگاه های سیستم، بسيار زود طراحان متوجه شدند که رابط PATA با آمدن درایوهای پیشرفته با بازده بالا، معماری سیستم را در محدوديت قرار خواهد داد.


2

SATA رابطي است که امروزه در هر کامپیوتری دیده می شود.

SATA چند ویژگی ممتاز نسبت به رابط هاي پیشین خود دارد:

کابل ها بسیار باریک با اتصالات ۷ پایه ای

طول کابل تا ۳ فوت (۱ متر) هم می تواند برسد.

کابل ها به راحتی جمع می شوند که اجازه میدهند تا فضای زیادی در داخل کیس خود داشته باشید.

SATA مصرف برق کمی دارد (تا ۲۵۰ میلی ولت در مقایسه با PATA که نیاز به ۵ ولت دارد(

نیاز به تنظیمات Master/Slave و جامپرهای درایو ندارد.

نصب آن بسیار ساده شده است.

خاصیت Hot Plug که شما میتوانید درایو را اضافه و کم کنید در زمانی که کامپیوتر در حال کار است.

اولین نسل حداکثر نرخ انتقال تا ۱۵۰ MBps داشت. SATA II تا ۳۰۰ MBps و آخرین نسخه كه  تا  سال ۲۰۰۸ به بیش از ۶۰۰ Mbps سرعت پيدا كرد.

با مقدمه ای که در مورد نرخ انتقال داده گفته شد، سرعت  Ultra ATA/۱۳۳دیگر جایی ندارد.

مادربردها با مجتمع کردن رابط SATA و PATA امکان گسترده ای برای استفاده از هر دو را به وجود آوردند و محدودیتی در استفاده در سیستم های مشابه نداشتند. همچنین Serial ATA یک انتخاب مناسب برای RAID و بالاخره  برای جانشینی PATA سیستم های قدیمی تر قابل استفاده شده است . قسمت سومی به نام کنترلر SATA می توانست در هر گذرگاه PCI قرار بگیرد، تا بتوان یک درایو SATA تهیه كرد.

34

درگاه موازی درایو Ultra ATA همچنین می تواند مستقیما رابط PATA به SATA باشد. این رابط می تواند اطلاعات را از موازی به سریال ترجمه کند و انتقال دهد.

اگر در حین ارتقاء مادربردی تهيه كنيد که SATA داشته باشد، به شما اجازه می دهد در آینده به راحتی از درایوهای SATA استفاده نمایید اگر شما اکنون از یک درایو ATA معمولی استفاده می کنید.

5

با نگاهی به سمت چپ تصوير بالا، ميتوان كانكتور ديتاي SATA رو مشاهده كرد. كانكتور سمت راست جهت منبع تغذيه ميباشد كه در آن ولتا‍ژهاي 3.3 ولت، 5 ولت و 12 ولت تعبيه شده است.

5

eSATA

درايور هايي به پورت  eSATA مجهز شده اند در اين گروه قرار مي گيرند. در اين صورت اين درايور ها قادرند در خارج از كيس كامپيوتر قرار بگيرند. در اين راه حل، پورت خارجي قابليت تعويض در حالت روشن وجود دارد و  قابليتي شبيه حالت پورت USB  دارد با اين مزيت برتر كه سرعت بسيار بالاتر از گذركاه USB مي باشد.

كابل هاي با طول 2 متر هم می تواند از طريق كارت eSATA و يا به طور مستقيم به سوكت داخلي SATA روي مادربورد متصل شود. يك كابل كوتاه قابل گسترش براي اتصال سوكت مادربورد به كامپيوتر نيز تعبيه شده است.

نحوه نصب و عيب يابي درايور های SATA Hard Disk 

هارد درايورهاي SATA به شبيه هارد درايورهاي EIDE هستند، البته با يك تفاوت بزرگ در نصب، بدين معني كه جهت عملكرد مناسب نیاز به تنظیم هر جامپر، terminators و یا دیگر تنظیمات را بر روی این درایو نیست.

با يك رابط SATA هر ديسك سخت كابل خودش را دارد كه به طور مستقيم به يك آداپتور ميزبان سريال ATA و يا يك پورت سريال ATA بر روي مادر بورد متصل خواهد شد.

آنچه که شما نیاز دارید:

· يک پیچ گوشتی فیلیپس و چهار 6-32 UNC درایو نصب پیچ

· کابل رابط سریال ATA (که به صورت جداگانه به فروش می رسد) حداکثر به طول 39 اینچ یا 1 متر

· يك کابل برق یا آداپتور سازگار با SATA  که بطور جداگانه به فروش می رسد.

· یک نسخه از ویندوز با فایل سیستم FAT32 و یا NTFS .

· يک سیستم با مادربرد که دارای رابط سریال ATA بر روی آن باشد یا آداپتور میزبان سریال ATA و اسلات PCI به منظور نصب آداپتور

با مراجعه به اسناد و مدارك سيستم كامپيوتر متوجه خواهيد شد:

آيا سيستم مذكور از سريال ATA بر روي مادر بورد براي قرار دادن رابط سريال ATA  پشتيباني مي کند؟

اگر سیستم شما اتصال سریال ATA بر روی مادربرد را نداشته باشد، شما باید سریال ATA آداپتور میزبان که سازگار با کامپیوتر و سیستم عامل است را تهيه و آن را نصب کنید با درايور هاي مناسب و با توجه به دستورالعمل های نصب آداپتور میزبان تولید کننده

هشدار:

· درايور هاي سخت، شكننده هستند. جهت به حداقل رساندن احتمال آسیب ديدگي درایو را تا قبل از نصب درظرف محافظ ضد استاتیک نگه دارید.

· درايور هاي سخت به الكتريسيته ساكن بسيار حساس هستند. در زمان نصب از مچ بند تسمه اي استفاده كرده و اتصال كابل زمين را فراموش نكنيد.

· در هنگام نصب منبع تغذيه خاموش نگه داريد.

اتصال کابل و نصب و راه اندازی درایو

1- ضمیمه یک انتهای کابل رابط درایو برای اتصال اینترفیس سریال ATA بر روی مادربرد کامپیوتر شما یا سریال ATA آداپتور میزبان (به کتابچه راهنمای کامپیوتر خود را برای مکان های اتصال نگاه کنید) پیکربندی آداپتور میزبان است در زیر نشان داده شده است:

678

2- رابط و كابل هاي منبع تغذيه را به درايو وصل كنيد.

3- براي اطمينان با استفاده از يك آچار چهار سو 6-32 UNC پيچ ها را محكم كنيد.

پیکربندی BIOS

كيس كامپيوتر را جهت راه اندازي مجدد ببنديد. معمولا کامپیوتر شما به طور خودکار ممکن است درایو جدید خود را تشخیص دهد. اگر کامپیوتر شما به طور خودکار درایو جدید را شناسایی نكرد، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. كامپيوتر را راه اندازي مجدد كنيد (Restart). در حال راه اندازی مجدد کامپیوتر، گاهی اوقات سیستم BIOS و یا تنظیمات CMOS را انجام مي دهد. در اين هنگام معمولا با فشار دادن یک کلید، ویژه مانند Delete ، ESC یا F1 در طی فرآیند راه اندازی انجام می شود.

2. در برنامه تنظيم سيستم، دستورالعمل خودكار براي شما آشكار خواهد بود.

3. تنظيمات را ذخيره و سپس از برنامه خارج شويد. بعد از راه اندازي مجدد سيستم بايد درايور جديد را تشخيص دهد. در غير اينصورت به بخش عيب يابي مراجعه شود.

عيب يابي:

9

اگر هارد به درستی کار نمی کند، این راهنمایی عیب یابی ممکن است به حل این مشکل کمک کند:

1. آيا درايو مي چرخد؟
دیسک در حال چرخش، با صداي ضعيفي همراه است. اگر درایو نمي چرخد، از اتصال برق و کابل رابط اطمينان  حاصل كنيد.

2. آيا كامپيوتر درايو را شناسايي مي كند؟
درايو CMOS در سيستم و يا برنامه setup را بررسي كنيد. اگر اينطور نبود، گزينه خودكار و فعال كردن را، انتخاب كنيد. اگر سیستم عامل درایو را به رسمیت نمی شناسد، شما نیاز به بارگذاري درایورهاي آداپتور میزبان داريد.

3. آيا درايو FDISK را تشخيص مي دهد؟
اجرای برنامه FDISK در دیسکت راه اندازی ویندوز مي باشد. fdisk /status را تايپ كنيد تا از وضعيت تشخيص هارد ديسك توسط سيستم  مطمئن شويد.

5. چرا کامپیوتر در راه اندازی قطع مي شود؟
بررسی کنید که  آيا سیستم برای کار به صورت سریال ATA سازگار است؟ ممكن است نیاز به استفاده از کانکتور سازگار با مادربرد یا آداپتور میزبان سریال ATA باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.